Ugen i tech: Strøm på bilsalget i september: Næsten hver anden solgte bil kører på el / Ikea og Sonos opdaterer lampe-højttaleren ’Symfonisk’ / Rygte: Apple vil vrage iPhone mini – i stedet kommer XL-variant’

Ugen i tech: Strøm på bilsalget i september: Næsten hver anden solgte bil kører på el / Ikea og Sonos opdaterer lampe-højttaleren ’Symfonisk’ / Rygte: Apple vil vrage iPhone mini – i stedet kommer XL-variant’

Artikel top billede

VW's store elbil ID.4 er blevet september måneds mest populære elbil i septembers måneds bilhandel.

Strøm på bilsalget i september: Næsten hver anden solgte bil kører på el

Mens bilsalget i Danmark døjer med svigtende overordnede salgstal, er udviklingen en helt anden, når det gælder el-drevne biler og plugin-hybrider.

I september blev det til en ny rekord for de eldrevne biler, som sammenlagt kunne tegne sig for 45,3 procent af hele den danske bilhandel, skriver foreningen af danske bilimportører.

Af disse er fordelingen omkring ligeligt delt mellem elbiler (22,4 procent) og plug-in hybrider (22,9 procent).

Det gør at der inden året er omme er indregistreret i alt 43.458 el-drevne biler i landet, godt en tredjedel mere end i hele 2020.

Elbilssalget giver dog grunde til bekymring for den danske ladeinfrastruktur, som foreningens direktør Mads Rørvig, ikke vurderer ikke er tilstrækkeligt endnu:

”Den voldsomme stigning i grønne biler stiller store krav til ladeinfrastrukturen, som endnu ikke er tilstrækkelig. Selvom der investeres massivt i ladeinfrastruktur, er der stadig problemer med kapaciteten, når salget af opladelige biler går så hurtigt, som det gør.”

Han er dog optimisk omkring, at situationen vil blive bedre i de kommende år, lyder det i en meddelelse.

Overordnet set er det samlede bilsalg i seneste kvartal faldet med 19,1 procent i forhold til samme periode i 2020, grundet komponentmangel i industrien, skriver foreningen.

Ikea og Sonos opdaterer lampe-højttaleren ’Symfonisk’

En højttaler må gerne gå i et med hjemmet. Det er grundidéen med Ikeas serie af ’Symfonisk’ højttalere udviklet i samarbejde med lydspecialisterne fra Sonos.

Seneste bud fra selskabet er en revideret version af selskabets bordlampe fra 2019, som i nyeste mundering får den mere alsidelige E27 sokkel til pærer og en bedre lyd bygget ovenpå Sonos’ S2-streamingplatform, oplyser selskabet. Dertil kommer Airplay 2 understøttelse.

Lampen får samtidig aftagelige skærme, så man som bruger kan vælge et eget miks af baser og skærme.

Anden generations Ikea Symfonisk bordlampe får debut 14. oktober til priser fra 129 euro, svarende til 959 kroner, mens skærme kan tilkøbes fra 20 euro eller 149 kroner.

Rygte: Apple vil vrage iPhone mini – i stedet kommer XL-variant’

Selvom Apple sidder alene med nichen af ektremt kompakte toptelefoner, er efterspørgslen efter den kompakte version af Apples nyere iPhone mini behersket.

Og det får selskabet til at pønse på, at vrage mini-modellen til fordel for en større Max eller ’XL’ variant, at der næste år bliver iPhone 14, skriver mobilmediet Gsmarena.

iPhone 14 kollektionen vil derfor kun komme med to skærmstørrelse, 6,1 eller 6,7 tommer, men altså i almindelige og Pro-versioner lyder det.

Den kompakte iPhone kan dog muligvis leve videre i en kommende overhaling af Apples iPhone SE, som forventes at debutere en gang i 2022 med blandt andet 5G-mobilteknologi ombord.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,