Ugen i tech: Læk: Apple-producent er klar med sin første bil / Nokia fejrer sine 20 års historie med et retro-drøn af en telefon / Samsung inviterer til uventet forestilling

Ugen i tech: Læk: Apple-producent er klar med sin første bil / Nokia fejrer sine 20 års historie med et retro-drøn af en telefon / Samsung inviterer til uventet forestilling

Artikel top billede

(Foto: Electrek)

Apples store taiwanske iPhone-leverandør, Foxconn, er på nippet til også at springe ud som elbilsproducent.

Den første bil under selskabets eget brand, kaldet ’Foxtron’ er denne uge blevet spottet, skrivet bilmediet Electrek.

Elbilen som endnu ikke er officielt offentliggjort ser ud til at blive en større hatchback med plads til fem i en vis stil.

Bilen vil med al sandsynlighed være bygget på selskabets egenudviklede open-source hardware- og software-platform.

Foxconn har planer om at være blandt de første elbilproducenter med tørstof-batterier en gang i 2024, lyder det.

Selskabet er allerede i færd med at samle de første biler for Fisker, en bilproducent med danske rødder.

Nokia fejrer sine 20 års historie med et retro-drøn af en telefon

Det nymodens pjat med store touch-skærme og flere kameraer bagpå er ikke måden man fejrer et jubilæum på ifølge Nokia.

Selskabets mange år som mobilproducent bliver i stedet markeret med en retro-version af den 20 år gamle 6310-model, som altså fejrer sine 20 år på markedet med en nyfortolkning med samme navn.

Den nye model får nogle teknologiske overhalinger, såsom en lidt større 2,8” farveskærm, men er grundlæggende stadig en knaptelefon der kan køre kultspillet ’Snake’.

Softwaren og hardwaren ombord er dog af nyere dato, da der her køres med Nokias Series 30 styresystem. Det er dog ingen vårhare, af denne debuterede i 2013.

Den beskedne hardware giver dog muligheder såsom en standby-tid på flere uger samt en uhyre lav pris på under 60 britiske pund, svarende til omkring 500 kroner herhjemme.

Samsung inviterer til uventet forestilling

Den sydkoreanske tech-kæmpe Samsung skulle efter verserende rygter ikke holde nogen storstilet introduktion af en ny toptelefon i Note-serien fra og med i år.

Mens Samsungs sædvanlige ’Unpacked’ event er udeblevet i august måned, sammen med en eventuel Galaxy Note 21, er et andet Samsung event døbt ’Galaxy Unpacked Part 2’ nu på trapperne.

Den 20. oktober går det løs, hvor der inviteres til et digitalt event på selskabets YouTube-kanal.

Hvad der skal løftes sløret for er der en del gisninger omkring. En ny FE-kollektion baseret på Galaxy S21 er en mulighed, om end der nu er indikationer om, at en eventuelt S21 FE først forventes en gang i starten af 2022.

En anden mulighed er en Tab S kollektion, som vil gøre det tablet-event, hvor Galaxy Tab S8 kan forventes i en række størrelser, heriblandt en vild ’Ultra’ variant med hele 14,6 tommer OLED skærm.

Eventet kan samtidig danne ramme om præsentationen af et nyt ’One UI’ interface bygget ovenpå den seneste Android 12 styresystem.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics