Ugen i tech: Læk: Apple-producent er klar med sin første bil / Nokia fejrer sine 20 års historie med et retro-drøn af en telefon / Samsung inviterer til uventet forestilling

Ugen i tech: Læk: Apple-producent er klar med sin første bil / Nokia fejrer sine 20 års historie med et retro-drøn af en telefon / Samsung inviterer til uventet forestilling

Artikel top billede

(Foto: Electrek)

Apples store taiwanske iPhone-leverandør, Foxconn, er på nippet til også at springe ud som elbilsproducent.

Den første bil under selskabets eget brand, kaldet ’Foxtron’ er denne uge blevet spottet, skrivet bilmediet Electrek.

Elbilen som endnu ikke er officielt offentliggjort ser ud til at blive en større hatchback med plads til fem i en vis stil.

Bilen vil med al sandsynlighed være bygget på selskabets egenudviklede open-source hardware- og software-platform.

Foxconn har planer om at være blandt de første elbilproducenter med tørstof-batterier en gang i 2024, lyder det.

Selskabet er allerede i færd med at samle de første biler for Fisker, en bilproducent med danske rødder.

Nokia fejrer sine 20 års historie med et retro-drøn af en telefon

Det nymodens pjat med store touch-skærme og flere kameraer bagpå er ikke måden man fejrer et jubilæum på ifølge Nokia.

Selskabets mange år som mobilproducent bliver i stedet markeret med en retro-version af den 20 år gamle 6310-model, som altså fejrer sine 20 år på markedet med en nyfortolkning med samme navn.

Den nye model får nogle teknologiske overhalinger, såsom en lidt større 2,8” farveskærm, men er grundlæggende stadig en knaptelefon der kan køre kultspillet ’Snake’.

Softwaren og hardwaren ombord er dog af nyere dato, da der her køres med Nokias Series 30 styresystem. Det er dog ingen vårhare, af denne debuterede i 2013.

Den beskedne hardware giver dog muligheder såsom en standby-tid på flere uger samt en uhyre lav pris på under 60 britiske pund, svarende til omkring 500 kroner herhjemme.

Samsung inviterer til uventet forestilling

Den sydkoreanske tech-kæmpe Samsung skulle efter verserende rygter ikke holde nogen storstilet introduktion af en ny toptelefon i Note-serien fra og med i år.

Mens Samsungs sædvanlige ’Unpacked’ event er udeblevet i august måned, sammen med en eventuel Galaxy Note 21, er et andet Samsung event døbt ’Galaxy Unpacked Part 2’ nu på trapperne.

Den 20. oktober går det løs, hvor der inviteres til et digitalt event på selskabets YouTube-kanal.

Hvad der skal løftes sløret for er der en del gisninger omkring. En ny FE-kollektion baseret på Galaxy S21 er en mulighed, om end der nu er indikationer om, at en eventuelt S21 FE først forventes en gang i starten af 2022.

En anden mulighed er en Tab S kollektion, som vil gøre det tablet-event, hvor Galaxy Tab S8 kan forventes i en række størrelser, heriblandt en vild ’Ultra’ variant med hele 14,6 tommer OLED skærm.

Eventet kan samtidig danne ramme om præsentationen af et nyt ’One UI’ interface bygget ovenpå den seneste Android 12 styresystem.

Købstædernes Forsikring

DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS