Bezos og flere topchefer i Amazon anklages for at lyve under ed: Interne dokumenter tyder på fifleri med søgeresultater og kopiering af produkter

Jeff Bezos og flere andre topchefer i Amazon anklages for at have løjet under ed, da de afgav forklaring for den amerikanske kongres. Amazon benægter på det kraftigste.

Artikel top billede

Stifteren af Amazon og en af verdens rigeste mænd, Jeff Bezos, er havnet i et alvorligt uvejr, der kan have vidtrækkende konsekvenser.

Sammen med en flok topchefer fra Amazon beskyldes han for at have løjet under ed, da han afgav forklaring for den magtfulde Judiciary Committee i USA’s kongres. Det skriver BBC.

Fem medlemmer af komiteen støtter sig til afsløringer foretaget af nyhedstjenesten Reuters og flere andre nyhedstjenester om, at Amazon dels har kopieret produkter og dels har fiflet med søgeresultaterne for at øge salget af Amazons egne produkter. Svindlen skal være sket på det indiske marked og muligvis andre steder.

Kongressens Judiciary Committee har netop siden 2019 netop undersøgt konkurrenceforholdene på online-markedet og har blandt andet gravet i, hvordan Amazon udnytter data fra tredjeparts-forhandlere, og om Amazon favoriserer egne produkter.

I en henvendelse til Amazon skriver de fem komite-medlemmer:

“I bedste fald viser afsløringerne, at Amazons repræsentanter har vildledt komiteen. I værste fald er der tale om, at de har løjet under ed og muligvis har overtrådt føderal lovgivning.”

Komite-medlemmerne overvejer derfor nu at anmelde Amazon.

Amazon nægter pure, at selskabet og selskabets topfolk har gjort noget forkert - hverken på det indiske marked eller i forhold til forklaringerne afgivet under ed.

Reuters afsløringer er baseret på flere tusind lækkede fortrolige interne dokumenter fra Amazon.

De viser angiveligt, at Amazon faktisk udnytter data fra tredjeparts-forhandlere på Amazons platform til at booste salget af Amazons egne produkter, og at Amazon også direkte kopierer andres produkter.

Svindlen skal være foregået i Indien og muligvis andre steder, og i hvert fald to medlemmer af Amazons topledelse skal være medvidende om svindlen.

Komiteen bygger også sine anklager på journalistik udført af the Markup, the Wall Street Journal og the Capitol Forum.

Amazons nye topchef Andy Jassy har fået frist indtil 1. november til at bevise, at Amazons topchefer talte sandt, da de afgav forklaring under ed over for komiteen.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

KMD A/S

Partner Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S