Morgen-briefing: Dansker skal hjælpe storbank med kryptosatsning / Ingeniør-fagforening er modstander af vaccinekrav / Nintendos julesalg ramt af chipkrise: Kan ikke producere nok Switch-konsoller

Dansker skal hjælpe australsk storbank med kryptosatsning. Ingeniør-fagforening er modstander af vaccinekrav. Nintendos julesalg ramt af chipkrise: Kan ikke producere nok Switch-konsoller. Toldstyrelsen om nyt it-system: Ændringer vil berøre alle brancher, der importerer varer. Lenovos omsætning vokser med 23 procent, og i dag fylder Android 14 år.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Good morning y’all

Skænk dig selv en kop kaffe, og nyd at det er endelig er blevet fredag.

I mens vil Computerworlds nyheds-sherpa Jacob Wittorff guide dig mod toppen af dagens nyhedstinder.

Vi lægger ud med historien om at blockchainfirmaet Chainalysis, der har dansk ophav, skal samarbejde med en storbank downunder.

Dansker skal hjælpe australsk storbank med kryptosatsning

Den australske storbank Commonwealth Bank (CBA) har indgået et samarbejde med kryptoplatformen Gemini og blockchainselskabet Chainalysis med den danske iværksætter Michael Grønager i spidsen. Det skriver Børsen.

Ifølge Børsen skal Chainalysis hjælpe med sikkerheden i en app til køb og salg af kryptovalutaer, som banken planlægger at lancere.

“CBA er en global leder og en af de første store banker til at udrulle kryptoservices til kunderne. De anerkender, at traditionelle banker er nødt til at have en strategi for kryptovaluta, hvis de skal konkurrere med nyere fintech-selskaber,” oplyser Michael Grønager til Børsen.

Ingeniør-fagforening er modstander af vaccinekrav

Selvom vaccination mod covid-19 kan mindske smittespredning og minimere risikoen for at ansatte smitter deres kolleger, som kan være både ældre og sårbare, så er ingeniørernes fagforening IDA, der repræsenterer mange it-folk, modstandere af at virksomheder stiller krav om vaccination.

Det siger fagforeningens formand Thomas Damkjær Petersen i kølvandet på, at Mærsk planlægger at indføre et krav om, at selskabets ansatte skal være vaccinerede for at møde på arbejde

”Det er ikke rimeligt at kræve, at man er vaccineret for at komme på arbejde. Det er rimeligt at kræve, at man er rask. Derfor er vores anbefaling også, at man skal passe på sig selv og passe på sine kollegaer. Og hvis man har symptomer på corona, så skal man blive hjemme og lade sig teste,” siger Thomas Damkjær Petersen.

To af de store arbejdspladser i den danske it-branche KMD og IBM oplyser til Computerworld, at selskaberne ikke har aktuelle planer om at indføre vaccinekrav i Danmark.

Nintendos julesalg ramt af chipkrise: Kan ikke producere nok Switch-konsoller

Kender du en, der ønsker sig en Nintendo Switch til jul, så bør du måske ikke udskyde julegaveindkøbet for længe.

For ifølge nyhedsbureauet Reuters oplyser Nintendo torsdag, at chipmanglen har ramt produktionen af den populære håndholdt konsol, og derfor må selskabet nedjustere sin forventninger tit dårlige Switch-salg med seks procent.

”Vi kan ikke producere nok til at imødekomme den efterspørgsel, som vi forventer op til den kommende højtide,” siger Nintendos topchef Shuntaro Furukawa ifølge nyhedsbureauet.

Toldstyrelsen om nyt it-system: Ændringer vil berøre alle brancher, der importerer varer

Onsdag den 24. november mellem fra klokken 9 til 10.30 vil Toldstyrelsen holde et virtuelt møde, hvor styrelsen vil informere om udrulningen af Toldstyrelsens nye it-systemer.

Ifølge styrelsen vil de nye it-systemer have konksevekser for mange brancher, og derfor anbefaler Jan Højgaard Funder, stabsdirektør i styrelsen virksomheder til at forberede sig allerede nu.

”De ændringer vi ser ind i næste år, berører alle brancher, der importerer varer. Importvirksomheder vil møde et nyt it-system, og ikke mindst nye måder at fortolde varer på. Derfor opfordrer vi nu virksomheder, der selv angiver varer fra lande uden for EU, eller som gør det på andres vegne, til at være med fra start og deltage i orienteringsmødet den 24. november. Vi håber også at se it-leverandørerne på toldområdet,” siger han i en pressemeddelelse.

Lenovos omsætning vokser med 23 procent

Den kinesiske hardwareproducent Lenovo offentliggjorde torsdag sit kvartalsregnskab, der viser fremgang på top og bundlinjen.

Lenovo omsætning vokser med 23 procent til 17,9 milliarder dollar, mens bundlinjen vokser med hele 65 procent til 512 millioner dollar.

”I Q2 oplevede vi i Lenovo Infrastructure Solutions Group en fortsat genopretning efter den effekt, som corona havde på forretningen sidste år. Mange af de større it-investeringer, der blev midlertidigt udskudt, bliver der nu eksekveret på, og det har resulteret i en stærk omsætningsvækst på tværs af Infrastructure-forretningen,” siger Tina Borgbjerg, chef for Lenovo Infrastructure Solutions Group i Norden og Benelux, i en skriftlig kommentar.

Om dagen i dag: Android fylder 14 år

Den 5. november 2007 lancerer Google det nye mobil-styresystem Android.

Android er en modificeret udgave af Linux, og styresystemet markederede sig hurtigst som det første klare alternativ til Apples iPhone.

Google forklarer ved lanceringen, at de første telefoner med systemet vil lande i hænderne på forbrugerne i september 2008.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Junior business analyst - Talent Program DK

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura