Scan Jour taber penge på FESD-udvikling

Kraftige investeringer i produktudvikling og en forsinket afgang af FESD-toget har betydet fald i omsætning og resultat for it-virksomheden Scan Jour, hvor overskuddet er dumpet med 42 procent. Selskabet venter dog en klar afsmitning på salget i år, mens resultatet først vil vise sig i de følgende år.

Det danske it-selskab Scan Jour har tabt både indtjening og omsætning på FESD-projektet.

Selskabet har nemlig brugt flere penge end skønnet og ventet længere end forventet på startskuddet for indgåelse af aftaler under det fællesoffentlige projekt for elektronisk sags- og dokumenthåndtering (FESD).

Det har fået det samlede salg til at falde fem procent til 71,3 millioner kroner i regnskabsåret 2003/04, der sluttede 30. juni 2004.

Overskud dumpet 42 procent
Overskuddet dumpede hele 42 procent til 1,9 millioner kroner efter skat mod 3,3 millioner kroner året før.

Scan Jour havde budgetteret med, at selskabet kunne hente aftaler gennem FESD-projektet allerede fra slutningen af første kvartal 2004, men først nu i det følgende regnskabsår er aftalerne begyndt at vise sig.

- Vi regner med en væsentlig vækst i omsætningen i indeværende regnskabsår, siger administrerende direktør, Bo Schor.

Overskuddet følger ikke med

Han oplyser samtidig, at resultatet ikke kan følge dette tempo og vil opleve en mere flad udvikling, da FESD stadig kræver en række investeringer til ny bemanding og produktudvikling.

Generelt oplever FESD-leverandørerne, at projektet er blevet dyrere end først antaget, men Bo Schor glæder sig dog over, at det nu er i kommet i omdrejninger, og at så mange ser positivt på løsningen.

Det betyder blandt andet, at Scan Jour vil ansætte mellem fem og 10 nye medarbejdere i 2004/05 sammenlignet med de 123 ansatte i dag.

- Det er meget vigtigt med høj kompetence inden for dette område, så de ansættelser, vi foretager, får vi i praksis først gavn af efter et halvt år. På kort sigt er det en ren omkostning, siger Bo Schor.

Han regner derfor med, at overskuddet vil følge en stigning i omsætningen med en væsentlig vækst fra næste regnskabsår, når de grundlæggende investeringer er foretaget.

Han vil dog ikke oplyse om målsætningen for overskudsgraden.

Har indgået millionaftaler

Til at bidrage til salgsvæksten i indeværende regnskabsår har Scan Jour allerede indgået aftaler inden for FESD-rammeaftalen for 20 millioner kroner. Aftaler som yderligere giver fem millioner kroner i årlig vedligeholdelsesafgift.

- I løbet af denne måned regner vi med at lukke yderligere et par aftaler, bedyrer Bo Schor, som dog ikke vil ind på størrelsen af disse aftaler.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS