Ny tech-fond ser dagens lys: Klar til at skyde 412 millioner kroner afsted mod it-startups

PreSeed Ventures har rejst over 400 millioner kroner til ny fond, der skal investere i danske teknologi-startups.

Artikel top billede

De fire partnere i fonden PSV Tech01: Richard Breiter, Helle Uth, Christel Piron og Alexander Viterbo-Horten. (Foto: TUALA HJARNØ Photography CPH www.tuala.com / TUALA.COM PHOTOGRAPHY CPH)

PreSeed Ventures er klar med en ny spritny teknologi-fond.

Fonden, der for første gang er privatfinansieret, skal med over 400 millioner kroner hjælpe danske it-startups.

PSV Tech01, som fonden er døbt, har samlet fået tilsagn på 412 millioner kroner fra investorer som ATP, Vækstfonden men også iværksættere og familiekontorer, skriver PreSeed Ventures i en meddelelse.

Fondens dedikerede mål er at investere tidligt i danske teknologi-startups, der har brug for et rygstød. Bag fonden står et team af partnere, der har flere års erfaring med at investere i netop den tidlige livsfase hos de unge virksomheder.

Helle Uth, der er General Partner i Preseed Ventures, mener, at både talentmassen og det øknomikse potentiale er at finde i Danmark.

"Vi ved, at talentet er her, og vi ved også, at der kan laves en god forretning ved at være den første investor i denne her slags selskaber," siger hun

Helle Uth tilføjer dog, at man i fonden er klar over, at mange af de selskaber, der investeres i, ikke vil klare den i sidste ende. Det er en præmis, man må leve med.

"Til gengæld ved vi også, at hver enkelt investering har potentialet til at blive store internationale virksomheder, hvis alle parametre går op i en højere enhed. I det her stadie er nogle nødt til at løbe en kalkuleret risiko på det enkelte selskab, hvis vi vil skabe store danske teknologivirksomheder og opbygge industri og arbejdspladser til fremtiden," afslutter hun.

Fonden har fire general partners inklusiv Helle Uth. De resterende er Richard Breiter, Christel Piron og Alexander Viterbo-Horten.

PSV Tech01 har allerede investeret i 26 virksomheder sideløbende med, at de sidste investorer er kommet på plads.

Det forventes nu, at fonden vil investere i 40 pre-seed og tidlige seed-investeringer i nye, typisk software-fokuserede techselskaber over fire år, lyder det.

Hertil kommer yderligere 25 såkaldte discovery-investeringer, der ligger endnu tidligere end pre-seed stadiet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Onlimited ApS

    Erfaren iOS og C# Udvikler

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg