Tiscali presset i knæ af spam-bølger

Tiscali har i den seneste tid været så belastet af spam-bølger, at selskabets kunder har været udsat for store forsinkelser i postgangen, ligesom der er tilfælde af email, som er forsvundet i cyberspace. Tiscali erkender, at systemet har været presset af spam.

Tiscali email-systemer har været så hardt ramt af spam i den seneste tid, at det er gået ud over kunders postlevering, der er blevet forsinket eller helt er forsvundet.

- Det er gået op for mig, at driftsstabiliteten har været helt hen i vejret i den seneste måned, og det har betydet at email er blevet afvist, forsinket og enkelte er sågar forsvundet. Det blev især grelt, da en ordre fra en vigtig kunde i Tyskland blev forsinket i mere end en uge, siger direktør Christian Zilstorff fra it-virksomheden Mobintech i Farum.

Tiscali: Plaget af spam
Hos Tiscali erkender chefen i Danmark, Serge Lupas, at internet-udbyderen i perioder har været overordentligt plaget af spam-angreb, og at det har givet forsinkelser. Han afviser dog, at emails kan være forsvundet.

- Vi har haft en utrolig høj volumen af spam, som har været igennem vores spambeskyttelse. Og når en stor volumen skal igennem sorteringsmøllen, så bliver møllen langsommere, siger Serge Lupas.

Han forklarer, at email er blevet returneret til afsenderen, hvis de ikke er kommet frem, fordi modtagerens mailboks ikke kunne nås, da Tiscali var i færd med at nedkæmpe et spamangreb.

Tiscali-chefen vurderer, at problemet er gældende for de fleste af internet-udbyderne.

Han fortæller, at Tiscali Danmark for et par måneder siden købte en ny og større maskine til at håndtere de store mængder af email, der er resultatet af spam-angrebene.

- Der har været et voldsomt pres, men det ser ud til at det kører bedre nu, siger han.

Tiscali har alligevel valgt at opgradere systemet igen i løbet af næste uge, for at skabe endnu mere ledig kapacitet til at imødekomme spidsbelastninger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect