Capgemini vokser igen - også i Danmark

Europas største it-konsulentvirksomhed, Capgemini, er efter et par rigtigt dårlige år ved at finde strømpilen, der fører selskabet fremad mod styrket indtjening. Også på dansk grund meldes der om bedre tider.

Capgemini-koncernen leverede forleden et regnskab for tredje kvartal, der lå over aktieinvestorernes forventninger, og det satte fut under selskabets værdi, der hidtil har følt smerten af et par drøje år.

Fra ledelsen i Danmark lyder også begejstring for salgsudviklingen, der især bliver trukket frem af kerneområdet teknologisk rådgivning og udvikling.

- Tredje kvartal ser rigtigt fornuftigt ud i Danmark, og det ser ud som om vi går ud af året med et bedre salg end vi har lagt op til i budgettet, og det plejer at være en god indikator for at bygge en stærk ordrebog til året der kommer, siger viceadministrerende direktør, Morten Kjær, fra Capgemini i Danmark.

Resultat følger med op

Hidtil har ledelsen forventet en flad udvikling i salget i den danske forretning sammenlignet med 2003, da der blev solgt for 303 millioner kroner. Sidste år resulterede i et underskud på 50 millioner kroner i Danmark.

- I år bliver væsentligt bedre end sidste år, og vi satser på at det bliver et overskud, siger Morten Kjær med knap to måneder tilbage af regnskabsperioden.

Han lægger vægt på, at selskabet nu er trimmet og samtidig hjulpet af en generelt bedre udvikling i markedet, der understøtter salgsfremgangen.

Nu ansættes der igen

Og selv om ledelsen i Frankrig dikterer, at der skal spares yderligere, så betyder det ikke fyringer i Danmark.

- Vi sparer lidt ekstra på driften, og tænker os om en ekstra gang inden vi foretager investeringer, forklarer Morten Kjær.

De 300 ansatte i Danmark kan måske endda regne med at blive flere.

- Vi ansætter bestemt flere i øjeblikket, men på en mere selektiv facon end tidligere. Det er primært inden for management consulting og på SAP-området, oplyser Morten Kjær.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job