Digitaliseringsstyrelsen i brud på GDPR efter bommert: Har givet advokater fri adgang til forkert data

26 advokater har haft fri adgang til data, som de ikke skulle se på grund af en menneskelig fejl begået af en medarbejdere i Digitaliseringsstyrelsen.

Artikel top billede

26 advokater har haft adgang til data, som de ikke skulle se, og fejlen ligger hos Digitaliseringsstyrelsen.

Sådan lyder det fra Datatilsynet, der løfter pegefingeren over Digitaliseringsstyrelsen, der er ansvarlig for dette brud på GDPR.

Ifølge Datatilsynet fik 26 kuratorer i slutningen af marts i fjor adgang til forkerte virksomheders digitale postkasser.

Det betød, at kuratorerne - som er advokaterne indsat for at håndtere eksempelvis konkursbo - hos e-Boks kunne se data og lignende, som tilhørte selskaber, som de intet havde at gøre med.

Ifølge Datatilsynet skyldes bommerten, at “linjerne med cvr-numre var blevet forskudt på den liste, som styrelsen havde sendt til sin leverandør e-Boks,” hedder det.

Digitaliseringsstyrelsen udarbejder en gang om ugen tre lister, som sendes til e-Boks, som herefter åbner for adgang til kuratorerne.

Disse lister udarbejdes manuelt af medarbejdere hos Digitaliseringsstyrelsen i en ikke helt ukompliceret proces.

“Det er styrelsens formodning, at fejlen er opstået i et af de sidste led i udarbejdelsen af denne liste. Styrelsens undersøgelse har desuden peget på, at fejlen er opstået i forbindelse med den manuelle del af processen,” lyder det fra Datatilsynet.

Digitaliseringsstyrelsen har nu indført et såkaldt ‘flerøjne-princip’ i udarbejdelsen af listerne, hvilket betyder, at ‘risikoen for fejl er minimeret.’

Hertil kommer, at styrelsen har indført nye procedurer. Det betyder blandt andet, at en ekstra medarbejder manuelt går listerne igennem, inden de sendes videre.

Du finder hele sagsgennemgangen hos Datatilsynet her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS