Digitaliseringsstyrelsen i brud på GDPR efter bommert: Har givet advokater fri adgang til forkert data

26 advokater har haft fri adgang til data, som de ikke skulle se på grund af en menneskelig fejl begået af en medarbejdere i Digitaliseringsstyrelsen.

Artikel top billede

26 advokater har haft adgang til data, som de ikke skulle se, og fejlen ligger hos Digitaliseringsstyrelsen.

Sådan lyder det fra Datatilsynet, der løfter pegefingeren over Digitaliseringsstyrelsen, der er ansvarlig for dette brud på GDPR.

Ifølge Datatilsynet fik 26 kuratorer i slutningen af marts i fjor adgang til forkerte virksomheders digitale postkasser.

Det betød, at kuratorerne - som er advokaterne indsat for at håndtere eksempelvis konkursbo - hos e-Boks kunne se data og lignende, som tilhørte selskaber, som de intet havde at gøre med.

Ifølge Datatilsynet skyldes bommerten, at “linjerne med cvr-numre var blevet forskudt på den liste, som styrelsen havde sendt til sin leverandør e-Boks,” hedder det.

Digitaliseringsstyrelsen udarbejder en gang om ugen tre lister, som sendes til e-Boks, som herefter åbner for adgang til kuratorerne.

Disse lister udarbejdes manuelt af medarbejdere hos Digitaliseringsstyrelsen i en ikke helt ukompliceret proces.

“Det er styrelsens formodning, at fejlen er opstået i et af de sidste led i udarbejdelsen af denne liste. Styrelsens undersøgelse har desuden peget på, at fejlen er opstået i forbindelse med den manuelle del af processen,” lyder det fra Datatilsynet.

Digitaliseringsstyrelsen har nu indført et såkaldt ‘flerøjne-princip’ i udarbejdelsen af listerne, hvilket betyder, at ‘risikoen for fejl er minimeret.’

Hertil kommer, at styrelsen har indført nye procedurer. Det betyder blandt andet, at en ekstra medarbejder manuelt går listerne igennem, inden de sendes videre.

Du finder hele sagsgennemgangen hos Datatilsynet her.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job