Digitaliseringsstyrelsen i brud på GDPR efter bommert: Har givet advokater fri adgang til forkert data

26 advokater har haft fri adgang til data, som de ikke skulle se på grund af en menneskelig fejl begået af en medarbejdere i Digitaliseringsstyrelsen.

Artikel top billede

26 advokater har haft adgang til data, som de ikke skulle se, og fejlen ligger hos Digitaliseringsstyrelsen.

Sådan lyder det fra Datatilsynet, der løfter pegefingeren over Digitaliseringsstyrelsen, der er ansvarlig for dette brud på GDPR.

Ifølge Datatilsynet fik 26 kuratorer i slutningen af marts i fjor adgang til forkerte virksomheders digitale postkasser.

Det betød, at kuratorerne - som er advokaterne indsat for at håndtere eksempelvis konkursbo - hos e-Boks kunne se data og lignende, som tilhørte selskaber, som de intet havde at gøre med.

Ifølge Datatilsynet skyldes bommerten, at “linjerne med cvr-numre var blevet forskudt på den liste, som styrelsen havde sendt til sin leverandør e-Boks,” hedder det.

Digitaliseringsstyrelsen udarbejder en gang om ugen tre lister, som sendes til e-Boks, som herefter åbner for adgang til kuratorerne.

Disse lister udarbejdes manuelt af medarbejdere hos Digitaliseringsstyrelsen i en ikke helt ukompliceret proces.

“Det er styrelsens formodning, at fejlen er opstået i et af de sidste led i udarbejdelsen af denne liste. Styrelsens undersøgelse har desuden peget på, at fejlen er opstået i forbindelse med den manuelle del af processen,” lyder det fra Datatilsynet.

Digitaliseringsstyrelsen har nu indført et såkaldt ‘flerøjne-princip’ i udarbejdelsen af listerne, hvilket betyder, at ‘risikoen for fejl er minimeret.’

Hertil kommer, at styrelsen har indført nye procedurer. Det betyder blandt andet, at en ekstra medarbejder manuelt går listerne igennem, inden de sendes videre.

Du finder hele sagsgennemgangen hos Datatilsynet her.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec