Digitaliseringsstyrelsen i brud på GDPR efter bommert: Har givet advokater fri adgang til forkert data

26 advokater har haft fri adgang til data, som de ikke skulle se på grund af en menneskelig fejl begået af en medarbejdere i Digitaliseringsstyrelsen.

Artikel top billede

26 advokater har haft adgang til data, som de ikke skulle se, og fejlen ligger hos Digitaliseringsstyrelsen.

Sådan lyder det fra Datatilsynet, der løfter pegefingeren over Digitaliseringsstyrelsen, der er ansvarlig for dette brud på GDPR.

Ifølge Datatilsynet fik 26 kuratorer i slutningen af marts i fjor adgang til forkerte virksomheders digitale postkasser.

Det betød, at kuratorerne - som er advokaterne indsat for at håndtere eksempelvis konkursbo - hos e-Boks kunne se data og lignende, som tilhørte selskaber, som de intet havde at gøre med.

Ifølge Datatilsynet skyldes bommerten, at “linjerne med cvr-numre var blevet forskudt på den liste, som styrelsen havde sendt til sin leverandør e-Boks,” hedder det.

Digitaliseringsstyrelsen udarbejder en gang om ugen tre lister, som sendes til e-Boks, som herefter åbner for adgang til kuratorerne.

Disse lister udarbejdes manuelt af medarbejdere hos Digitaliseringsstyrelsen i en ikke helt ukompliceret proces.

“Det er styrelsens formodning, at fejlen er opstået i et af de sidste led i udarbejdelsen af denne liste. Styrelsens undersøgelse har desuden peget på, at fejlen er opstået i forbindelse med den manuelle del af processen,” lyder det fra Datatilsynet.

Digitaliseringsstyrelsen har nu indført et såkaldt ‘flerøjne-princip’ i udarbejdelsen af listerne, hvilket betyder, at ‘risikoen for fejl er minimeret.’

Hertil kommer, at styrelsen har indført nye procedurer. Det betyder blandt andet, at en ekstra medarbejder manuelt går listerne igennem, inden de sendes videre.

Du finder hele sagsgennemgangen hos Datatilsynet her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank