Ugen i tech: Apple arbejder på at sælge iPhonen som abonnement / Den næste PlayStation rygtes klar i 2023

Ugen i tech: Apple arbejder på at sælge iPhonen som abonnement / Den næste PlayStation rygtes klar i 2023

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Apple arbejder på at sælge iPhone 14 som abonnement

Apples kommende iPhone 14 kommer ikke nødvendigvis til at være noget du køber og ejer. Når Apple løfter sløret for sin næste iPhone til efteråret, vil der også følge en ny betalingsmodel med

Ifølge Apple-reporter hos finansmediet Bloomberg, Mark Gurman, arbejder Apple på at sælge både iPhones og iPads over en abonnementsordning.

Planen er ikke at sælge enhederne som delbetalinger over 12 eller 24 måneder, men i stedet at tilbyde et abonnement hvor opgraderinger til nyere modeller kan indgå som en del af abonnementet.

Mediet kan ikke oplyse, hvad abonnementet vil koste endnu.

Apple har længe arbejdet på at udbygge sin abonnementsbaserede tjenester, som nu tæller blandt andet streaming, cloud-lager, fitness-tjenester, nyheder, spil og mere.

Den næste PlayStation rygtes klar i 2023

En stærkere ’Pro’-variant af Sonys populære PlayStation 5 spillekonsol skulle være klar til salg inden udgangen af 2023.

Det skriver netmediet Gamingintel på baggrund af oplysninger fra YouTube-mediet RedGamingTech, som oplyser, at PlayStation 5 Pro allerede skulle være sat i produktion.

Ifølge mediet står den kommende PlayStation 5 Pro til at være omkring dobbel så kraftig end den nuværende model. Målt på raytracing ydelse, skulle pro-modellen være 2,5 gange hurtigere.

Med en ny model i PS5 programmet giver det forhåbninger om, at presset på PlayStation 5 tilgængeligheden vil blive lettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S