Lego og Epic Games går sammen om metaverse til børn

"Metaverse" er et ord, som er på alles læber i disse dage, og nu skal børnene også være med. Spil- og legegiganterne Epic Games og Lego går nu sammen om at skabe metaverse for børn.

Artikel top billede

(Foto: Jida Li)

Nu går legetøjs-giganten Lego sammen med spilproducenten Epic Games for at udvikle et metaverse til børn.

I en pressemeddelelse skriver Lego:

"Lego Koncernen og Epic Games annoncerede i dag, at de indgår et langsigtet partnerskab for at forme metaversets fremtid, så det bliver sikkert og sjovt for børn og familier. De to virksomheder vil samarbejde om at skabe en inspirerende, kreativ og engagerende digital oplevelse, som børn i alle aldre kan nyde sammen."

Lego-koncernen og Epic Games har aftalt tre principper, som skal sikre, at det digitale univers de sammen udvikler, giver engagerende legemuligheder på en sikker måde:

- Beskyt børns ret til at lege ved at gøre sikkerhed og trivsel til en prioritet.

- Beskyt børns privatliv ved at sætte deres tarv i første række.

- Støt børn og voksne med værktøjer, der giver dem kontrol over deres digitale oplevelse.

I pressemeddelelsen lyder det desuden:

"I takt med, at metaverset udvikler sig, ændrer det måden, hvorpå mennesker mødes, leger, arbejder, lærer og interagerer i en virtuel 3D-verden. Lego Koncernen og Epic Games vil kombinere deres omfattende erfaring for at sikre, at den næste udgave af internettet fra starten er designet med børnenes trivsel i tankerne."

Om partneren Epic Games skriver Lego:

"Epic Games har ekspertise inden for opbygning af kreative værktøjer og medrivende verdener, der er åbne og tilgængelige for spillere og programmører overalt."

Hvad tidshorisinten er på projektet melder ingen af selskaberne ud.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job