Har du prøvet det nye Android 13? Nu kan du hente og prøve det

Google er på trapperne med årets nye Android-version. Det kan afprøves allerede nu.

Artikel top billede

Android 13 vil bygge videre på Android 12L ved at være velegnet til de store skærme. (Foto: Google)

Google er klar med den første forsmag på, hvad næste generation af selskabets smartphone-systemsoftware vil byde på.

Android 13 er netop sluppet ud i sin første åbne beta-version, som kan afprøves på udvalgte enheder.

Her bydes på det første smugkig på det nye software op til årets I/O messe fra Google i maj, hvor sløret traditionelt løftes for det kommende års Android og dets nye features.

Men det er altså allerede nu muligt at prøve kræfter med det ufærdige software ved at skrive sig op på selskabets beta-side.

Det får du i Android 13

Udstyrslisten for det kommende Android 13 er altså ikke fuldt udarbejdet endnu, men allerede nu slår en stribe temaer igennem.

Android 13 vil slå sig på at kære ekstra om sikkerked og persondata samt produktivitet for udviklingerne. Det ses i en endnu mere finkornet indstilling af app-adgang til brugerdata som mediefiler samt understøttelse af nye formater som Bluetooth LE og Midi 2.0 over USB.

Med Android 13 giver Google sit styresystem endnu en overhaling, når det gælder samspillet med tablet- og andre storskærmsformater, såsom enheder med foldbare skærme, oplyser Google på sin blog.

Kun til udvalgte enheder

Det nye Android vil kunne afprøves på Googles egne Pixel-enheder (Pixel 4 eller nyere) eller igennem selskabets Android emulator.

Ifølge selskabets egen tidslinje vil de kommende måneder byde på en række opdateringer, op til en endelig version gøres klar til sin brede debut på den anden side af sommerferien.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S