Google beder EU-domstol om at afskrive bøde på over 11 milliarder

I dag rakte Google ud til EU's næsthøjeste domstol for at få afvist et krav om, at skulle betale over 11 milliarder kroner i bøde for en 10 år langt praksis om dominans på søgeannonce-markedet.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Google har i dag, mandag, opfordret EU's næsthøjeste domstol til at afvise en bøde, som EU's antitrust-rekulatorer har tilkendt søgemaskinen for tre år siden.

Bøden ligger på 11 milliarder kroner, og Google har i sin tid fået den for et 10 år linagt misbrug af sin dominans på markedet. Beskyldningen går på, at Google førsægte at stoppe websteder i at bruge andre søgeannonce-mæglere end sin AdSense-platform.

Det skrive Reuters.

Google har også anfægtet bøden ved retten i Luxembourg. Nu vil søgemaskinee-giganten redegøre for sin sag under en tre-dages høring, der starter på mandag 9. maj.

Google mener at det var forkert, da EU-instandser vurderede, at søgeannoncer og ikke-søgeannoncer ikke konkurrerer.

Google vil også sætte spørgsmålstegn ved EU-Kommissionens posutalt om, at virksomhedens eksklusivitet, premium-placering og minimumsklausuler om Google-annoncer var misbrug.

Så sent som sidste år tabte Google en sag til anittrust-regulatorerne i en sag om brugen af ​​sin egen prissammenligningstjeneste for at opnå en uretfærdig fordel i forhold til mindre europæiske rivaler.

2,42 milliarder euro - 18 milliarder danske kroner - vurderede domstolen at Google retfærdgvis måtte betale.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S