Morgen-briefing: Kunder hos Telia og TDC kan igen ringe 1813 / Youtube og andre platforme gøres ansvarlige for ophavsretlige krænkelser / Nordjysk it-virksomhed foretager opkøb

Kunder hos Telia og TDC kan igen ringe 1813. Youtube og andre platforme gøres ansvarlige for ophavsretlige krænkelser. Jan Elbæk har sat sig i bestyrelsen hos tidligere konkurrent. Nordjysk it-virksomhed foretager opkøb. Amazon lukker for e-bogbutik i Kina.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen kære læser. Du har nu klikket dig frem til ugens sidste morgen-briefingen her fra Computerworld denne fredag 3. juni.

Din morgenvært Alexander Haslund tager dig nu på svingtur rundt i et par af dagens korte it-nyheder, inden undertegnede såvel som morgen-briefingen holder fri hen over weekenden, grundlovsdag og pinse.

Vi vender tilbage med fornyet styrke tirsdag.

Kunder hos Telia og TDC kan igen ringe 1813

Et nedbrud torsdag aften betød, at kunder hos TDC og Telia ikke kunne komme igennem til Akuttelefonen 1813.

Men problemet er siden blevet løst.

Det oplyser Region Hovedstadens Akutberedskab på Twitter.

Folk blev under nedbruddet anbefalet at låne en telefon hos en person med abonnement hos en anden udbyder, hvis de havde akut brug for at komme i kontakt med sundhedsvæsenet.

Youtube og andre platforme gøres ansvarlige for ophavsretlige krænkelser

Tysk højesteret har afgjort, at YouTube og andre platforme er ansvarlige for ophavsretlige krænkelser som følge af uautoriserede uploads, også selvom indholdet er blevet lagt online af en tredjepart.

Det skriver Reuters.

Platformene vil dog kun blive gjort ansvarlige, hvis de ikke hurtigt nok blokerer adgange, når de først har fået kendskab til ulovlige uploads.

Højesteretten i Tyskland baserede sin dom på en tidligere afsagt dom af EU-Domstolen sidste år, lyder det.

Jan Elbæk har sat sig i bestyrelsen hos tidligere konkurrent

Den tidligere Atea-topprofil Jan Elbæk er trådt ind i bestyrelsen hos den danske totalleverandør af it-løsninger ed A/S.

Jan Elbæk, der i dag er salgsdirektør i Dynamicweb, fremhæver, at han ser frem til at bringe sin erfaring om opbygning af it-infrastruktur i spil hos ed.

"Jeg har oplevet en stærk konkurrent i ed fra tidligere ledende stillinger i branchen, og jeg har fulgt med i virksomhedens succesfulde vækstrejse," udtaler han i en udsendt meddelelse.

Nordjysk it-virksomhed foretager opkøb

Den nordjyske it-virksomhed Complea har åbnet checkhæftet og købt it-leverandøren MRC Computer.

Med opkøbt når Complea nu op på over 60 ansatte fordelt på hovedkontoret i Nørresundby samt afdelingen i Frederikshavn.

De flere hænder i it-butikken har navnlig været en af årsagerne bag opkøbet, lyder det fra Compleas direktør, Morten Hovaldt.

"Vi har brug for at udvide medarbejderstaben, hvis vi skal kunne følge med den enorme efterspørgsel, der er på vores services, og i og med det er et meget presset marked, så ser vi her muligheden for virkelig at styrke Team Complea," udtaler i en meddelelse sendt til Computerworld.

MRC Computer blev etableret i 1987 af Michael Riise.

Amazon lukker for e-bogbutik i Kina

Amazon lukker sin Kindle-butik i Kina næste år. Det sker i kølvandet på, at andre amerikanske teknologigiganter også for nylig har trukket sig tilbage i landet.

Kindle-brugere i Kina vil ikke længere være i stand til at købe nye bøger, efter at e-bogsbutikken lukker 30. juni 2023, skriver CNBC.

Amazon har ikke givet nogen umiddelbar forklaring på tilbagetrækningen, men orienterer, at dets eksisterende forretninger i Kina, såsom logistik, annoncer og devices, ikke vil blive påvirket.

"Amazons langsigtede udviklingsforpligtelse i Kina vil ikke ændre sig. Vi har etableret en omfattende forretningsbase i Kina og vil fortsætte med at innovere og investere," lyder det fra giganten.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune