10 gratis artikler: Få gode råd fra Danmarks bedste it-ledere

God it-ledelse rækker ud over agile værktøjer, ud over flyverpladser og ud over VPN-opkoblinger. I stedet skal ”du skal tænke som en CEO og levere som CIO”. Få en massiv dosis inspiration her.

Artikel top billede

Det er spændende tider, vi lever i. Måske lidt for spændende.

Vi har lige gennemlevet en global pandemi, som vi i Danmark kom nogenlunde helskindet igennem med hjælp fra teknologien.

Vi står midt i et glohedt arbejdsmarked, især på teknologiområdet, hvor selve den måde vi arbejder på for første gang i mange år, er til forhandling. Det er ikke the great resignation, som vi kender det fra USA, men the great experimentation, som vi lever midt i.

Og så foregår der pt. en modbydelig krig i Europa som påvirker verdensøkonomien, it-sikkerhedsområdet, forsyningskæderne og alt alt for mange menneskers liv.

Så en lidt for spændende tid. En usikker tid. En tid der kræver evnen til at tænke strategisk og evnen til at reagere hurtigt.

De seneste mange år har hastighed været forbundet med den agile værktøjskasse, hvor især produktudviklingsprocesserne har nydt godt af eller er blevet smeltet sammen med den agile it-udvikling.

Agilt er ikke et mål i sig selv

Det har for mange organisationer været og er en succeshistorie, hvor kunders, brugeres og forretningens behov at blevet identificeret, operationaliseret og handlet på. Ofte langt hurtigere og mere effektivt end med normale processer og metoder.

Men den agile måde at arbejde på og andre iterative værktøjer er ikke mål i sig selv - og optimering og hastighed kan ikke erstatte strategier, retning og visioner.

Det er den som den gode it-leder eller CIO kommer ind.

For den moderne CIO's ansvar er ikke bare en teknologisk enabler, men skal også være den organisatoriske enabler, der sikrer, at organisationen kan reagere hurtigt på forretningsmæssige, teknologiske, samfundsmæssige eller politiske trends.

Det rækker ud over agile værktøjer, ud over flyverpladser, ud over VPN-opkoblinger og alt det andet. Det handler om drive og overblik – eller som en CIO for nyligt meget præcist forklarede mig det: ”Du skal tænke som en CEO og levere som CIO”.

Gode eksempler at lære af

Det er nemt at glemme i hverdagens mange opgaver. Men heldigvis har vi masser af gode eksempler vi kan lære af.

Fem af dem, Peter Lykke Egelund fra Kombit, Susanne Schustin fra Blue Water Shipping, Klaus Larsen fra Region Nordjylland, Susanne Thorskov Hansen fra Hempel og Ann Fogelgren fra GN, var nomineret til Årets CIO 2022.

Og selvom Ann Fogelgren i sidste ende løb med sejren, er der meget af lære af dem alle.

Derfor kan du læse alle artiklerne fra Årets CIO gratis her på Computerworld:

Husk også at Computerworld udgiver en række podcasts, herunder The Digital Edge hvor en lang række CIOs har været gæster. Du kan se alle episoder her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S