10 gratis artikler: Få gode råd fra Danmarks bedste it-ledere

God it-ledelse rækker ud over agile værktøjer, ud over flyverpladser og ud over VPN-opkoblinger. I stedet skal ”du skal tænke som en CEO og levere som CIO”. Få en massiv dosis inspiration her.

Artikel top billede

Det er spændende tider, vi lever i. Måske lidt for spændende.

Vi har lige gennemlevet en global pandemi, som vi i Danmark kom nogenlunde helskindet igennem med hjælp fra teknologien.

Vi står midt i et glohedt arbejdsmarked, især på teknologiområdet, hvor selve den måde vi arbejder på for første gang i mange år, er til forhandling. Det er ikke the great resignation, som vi kender det fra USA, men the great experimentation, som vi lever midt i.

Og så foregår der pt. en modbydelig krig i Europa som påvirker verdensøkonomien, it-sikkerhedsområdet, forsyningskæderne og alt alt for mange menneskers liv.

Så en lidt for spændende tid. En usikker tid. En tid der kræver evnen til at tænke strategisk og evnen til at reagere hurtigt.

De seneste mange år har hastighed været forbundet med den agile værktøjskasse, hvor især produktudviklingsprocesserne har nydt godt af eller er blevet smeltet sammen med den agile it-udvikling.

Agilt er ikke et mål i sig selv

Det har for mange organisationer været og er en succeshistorie, hvor kunders, brugeres og forretningens behov at blevet identificeret, operationaliseret og handlet på. Ofte langt hurtigere og mere effektivt end med normale processer og metoder.

Men den agile måde at arbejde på og andre iterative værktøjer er ikke mål i sig selv - og optimering og hastighed kan ikke erstatte strategier, retning og visioner.

Det er den som den gode it-leder eller CIO kommer ind.

For den moderne CIO's ansvar er ikke bare en teknologisk enabler, men skal også være den organisatoriske enabler, der sikrer, at organisationen kan reagere hurtigt på forretningsmæssige, teknologiske, samfundsmæssige eller politiske trends.

Det rækker ud over agile værktøjer, ud over flyverpladser, ud over VPN-opkoblinger og alt det andet. Det handler om drive og overblik – eller som en CIO for nyligt meget præcist forklarede mig det: ”Du skal tænke som en CEO og levere som CIO”.

Gode eksempler at lære af

Det er nemt at glemme i hverdagens mange opgaver. Men heldigvis har vi masser af gode eksempler vi kan lære af.

Fem af dem, Peter Lykke Egelund fra Kombit, Susanne Schustin fra Blue Water Shipping, Klaus Larsen fra Region Nordjylland, Susanne Thorskov Hansen fra Hempel og Ann Fogelgren fra GN, var nomineret til Årets CIO 2022.

Og selvom Ann Fogelgren i sidste ende løb med sejren, er der meget af lære af dem alle.

Derfor kan du læse alle artiklerne fra Årets CIO gratis her på Computerworld:

Husk også at Computerworld udgiver en række podcasts, herunder The Digital Edge hvor en lang række CIOs har været gæster. Du kan se alle episoder her.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S