Sådan tackler Danmarks bedste CIO'er de største it-problemer: Mød de nominerede til Årets CIO 2022

Hør tre af Danmarks bedste CIO'er dele ud af deres erfaringer om it-sikkerhed, ERP-projekter og problemerne med at skaffe medarbejdere på det ophedede jobmarked.

Artikel top billede

Klaus Larsen, CIO i Region Nordjylland, Ann Fogelgren, CIO i GN og Susanne Schustin, CIO i Blue Water Shipping er tre af de nominerede til Årets CIO 2022. (Foto: Computerworld)

Bliv klogere på, hvordan Danmarks bedste CIO’er tackler nogle af de store it-udfordringer, som danske virksomheder og myndigheder står over for med et glohedt arbejdsmarked og stadig større trussel fra hackere og en ny digital adfærd hos kunderne.

Digitaliseringen er blevet sat i centrum hos alle danske virksomheder og organisationer og her står de danske CIO’er i spidsen for den massive transformation, som der i disse år er smidt milliarder af kroner efter for at opfylde.

Det har sat gang i store projekter, som de fem nominerede til Årets CIO, blandt andet skal diskutere i dette interview.

Danmarks bedste it-chefer mødes til et interview om, hvordan de er blevet blandt de bedste i landet inden for it og digitalisering, inden vinderen af titlen som Årets CIO bliver uddelt 8. juni.

Du får mulighed for at lytte med på en samtale mellem de nominerede til Årets CIO, der deler deres erfaringer og bedste råd om it-ledelse og digital forandring.

Hør om det og meget mere, når Ann Fogelgren, CIO i GN, Klaus Larsen, it-direktør hos Region Nordjylland og Susanne Schustin, CIO Blue Water Shipping mødes til denne første del af to interviews med de nominerede til Årets CIO.

Se interviewet herunder hvor ledelsesredaktør Jakob Schjoldager interviewer de tre kandidater. Videoen varer 31 minutter.

Du kan også høre interviewet som podcast her under - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify. Du kan også finde alle udgaver af Inde i Maskinen her.

Kåringen af Årets CIO finder sted d. 8. juni. Computerworld dækker arrangementet.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network