USA ødelægger russisk botnet, som har hacket millioner af computere og telefoner

USA ødelægger det berygtede russiske botnet RSocks, som har spredt malware til millioner af computere og telefoner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Myndigheder i Tyskland, USA, Storbritannien og Holland har fået ram på infastrukturen bag det russiske botnet Rsocks.

Botnettet er blevet anvendt til at sprede malware til millioner af enheder - primært sensorer, routere og lignende, som anvendes til Internet of Things - men også Android-telefoner og computere.

Det amerikanske justitsministerium meddeler, at russiske cyberkriminelle står bag Rsocks og at myndighederne har ‘afkoblet’ botnettet.

Rsocks-botnettet har bestået af millioner af forbundne, hackede computere og enheder, som cyberkriminelle har kunnet leje sig ind på.

Adgang til Rsocks-proxyerne har kostet blot 30 dollar om dagen for 2.000 proxyer og 200 dollar om dagen for adgang til 90.000 proxyer.

Priserne har fremgået af Rsocks egen hjemmeside, som nu er erstattet af en besked om, at den er blevet overtaget af FBI.

Når betalingen var faldet, kunne kunden så hente en liste med IP-adresser og porte til en eller flere af botnettets backend-servere.

Herved kunne kunden så sende malware gennem de inficerede enheder for på den måde at sløre hvorfra malwaren egentlig kommer fra.

Det amerikanske justitsministerium peger på, at Rsocks-botnettet oprindeligt har bestået af millioner af IoT-enheder, som har talt industrielle kontrol-systemer, ure, routere, fremvisere og intelligente garageporte.

Siden er botnettet blevet udvidet til også at omfatte Android-telefoner og konventionelle computere.

Du kan læse mere om botnettet hos det amerikanske justitsministerium her.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job