USA ødelægger russisk botnet, som har hacket millioner af computere og telefoner

USA ødelægger det berygtede russiske botnet RSocks, som har spredt malware til millioner af computere og telefoner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Myndigheder i Tyskland, USA, Storbritannien og Holland har fået ram på infastrukturen bag det russiske botnet Rsocks.

Botnettet er blevet anvendt til at sprede malware til millioner af enheder - primært sensorer, routere og lignende, som anvendes til Internet of Things - men også Android-telefoner og computere.

Det amerikanske justitsministerium meddeler, at russiske cyberkriminelle står bag Rsocks og at myndighederne har ‘afkoblet’ botnettet.

Rsocks-botnettet har bestået af millioner af forbundne, hackede computere og enheder, som cyberkriminelle har kunnet leje sig ind på.

Adgang til Rsocks-proxyerne har kostet blot 30 dollar om dagen for 2.000 proxyer og 200 dollar om dagen for adgang til 90.000 proxyer.

Priserne har fremgået af Rsocks egen hjemmeside, som nu er erstattet af en besked om, at den er blevet overtaget af FBI.

Når betalingen var faldet, kunne kunden så hente en liste med IP-adresser og porte til en eller flere af botnettets backend-servere.

Herved kunne kunden så sende malware gennem de inficerede enheder for på den måde at sløre hvorfra malwaren egentlig kommer fra.

Det amerikanske justitsministerium peger på, at Rsocks-botnettet oprindeligt har bestået af millioner af IoT-enheder, som har talt industrielle kontrol-systemer, ure, routere, fremvisere og intelligente garageporte.

Siden er botnettet blevet udvidet til også at omfatte Android-telefoner og konventionelle computere.

Du kan læse mere om botnettet hos det amerikanske justitsministerium her.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job