USA ødelægger russisk botnet, som har hacket millioner af computere og telefoner

USA ødelægger det berygtede russiske botnet RSocks, som har spredt malware til millioner af computere og telefoner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Myndigheder i Tyskland, USA, Storbritannien og Holland har fået ram på infastrukturen bag det russiske botnet Rsocks.

Botnettet er blevet anvendt til at sprede malware til millioner af enheder - primært sensorer, routere og lignende, som anvendes til Internet of Things - men også Android-telefoner og computere.

Det amerikanske justitsministerium meddeler, at russiske cyberkriminelle står bag Rsocks og at myndighederne har ‘afkoblet’ botnettet.

Rsocks-botnettet har bestået af millioner af forbundne, hackede computere og enheder, som cyberkriminelle har kunnet leje sig ind på.

Adgang til Rsocks-proxyerne har kostet blot 30 dollar om dagen for 2.000 proxyer og 200 dollar om dagen for adgang til 90.000 proxyer.

Priserne har fremgået af Rsocks egen hjemmeside, som nu er erstattet af en besked om, at den er blevet overtaget af FBI.

Når betalingen var faldet, kunne kunden så hente en liste med IP-adresser og porte til en eller flere af botnettets backend-servere.

Herved kunne kunden så sende malware gennem de inficerede enheder for på den måde at sløre hvorfra malwaren egentlig kommer fra.

Det amerikanske justitsministerium peger på, at Rsocks-botnettet oprindeligt har bestået af millioner af IoT-enheder, som har talt industrielle kontrol-systemer, ure, routere, fremvisere og intelligente garageporte.

Siden er botnettet blevet udvidet til også at omfatte Android-telefoner og konventionelle computere.

Du kan læse mere om botnettet hos det amerikanske justitsministerium her.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland