En ny klasse af supersværvægter-diske er på vej: Her er Seagates planer

30, 40 og 50 terabyte diske er på vej, lyder det fra harddisk-giganten

Artikel top billede

(Foto: Seagate)

Er lagerpladsen trang, er harddiske stadigvæk et yndet format til at lagre kæmpemæssige mængder af data.

Udviklingen er dog stilnet af på området, i takt med at harddisk-producenterne finder det stadigt sværere at klemme data ind på det fysiske lagermediet.

Rekorden blev dog slået tidligere på året, med introduktionen af Seagate første 22 terabyte drev, og siden overhalet af Western Digital som i april kunne løfte sløret for 26 terabyte enheder.

Seagate fremlægger denne uge en tidsplan for, hvornår vi kan forvente vilde drev på 30, 40, 50 endda 100 terabyte-størrelser i de kommende år.

30 terabyte milepælen forventes at blive rundet i midten af 2023, når den anden generation af selskabets HAMR-teknologi forventes at være klar.

Disse vil efterfølges af kapaciteter over 40 terabyte i 2024, mens drev på over 50 terabyte kan forventes en gang i 2026 ifølge tidsplanen, skriver hardware-mediet Tom’s Hardware.

Mediet noterer her, at offentliggørelsen af drev af en hvis kapacitet ikke er ensbetydende med en bred tilgængelighed, og påpeger at det blot kan være udvalgte kunder, der først får fingrene i de nye drev.

Everllence

Senior Software Developer

Københavnsområdet

KMD A/S

Domain and Sales Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS