Steve Jobs’ stenrige enke vil investere milliarder af kroner i nyt projekt

Den afdøde Apple-stifter Steve Jobs’ enke gør klar til at investere 26 milliarder kroner i nyt klima-projekt.

Artikel top billede

(Foto: c99)

Da Apple-stifter Steve Jobs døde i 2011 stod hans enke, Laurene Powell Jobs, tilbage med en enorm formue.

Steve Jobs var ved sin død blandt verdens rigeste mennesker, og Powell Jobs har siden dedikeret sit liv til dels investeringer, dels at uddele penge til velgørende formål.

58-årige Laurene Powell Jobs gør nu klar til at uddele 3,5 milliarder dollar - omkring 26 milliarder kroner - til klima-projekter.

Det kommer til at ske via hendes fond ‘Powell Jobs’ Waverley Street Foundation.’

Forbes skriver, at hun netop har hyret Californiens ‘miljø-zar,’ Jared Blumenfeld til at stå i spidsen for det nye projekt.

Han kommer fra en stilling som chef for delstatens miljø-beskyttelses-program.

Det er fortsat uklart hvad den nye milliard-fond helt præcist vil donere penge til.

Powell Jobs meddeler, at fonden vil støtte de ‘modige og innovative ideer, som der er stort behov for’ til at modarbejde klima-krisen.

Milliard-fonden ‘Powell Jobs’ Waverley Street Foundation’ - der frem til 2019 hed ‘Emerson Collective Foundation’ - blev stiftet i 2016.

Ifølge Forbes er fondens aktiviteter relativt hemmelige.

Fonden uddelte mellem 2017 og 2019 omkring 185 millioner dollar, hvoraf de fleste gik til en såkaldt ‘donor advised’ fond, der ifølge Forbes skattemæssigt fungerer som en slags bankonto for filantropiske foretagender.

Laurene Powell Jobs er god for en samlet formue på omkring 15,7 milliarder dollar - 116 milliarder kroner.

De står primært i de aktier i Disney og Apple, som hun arvede fra Steve Jobs.

Hun har siden investeret i blandt andet et ishockey-hold, et basketball-hold, skuespilleren Reese Witherspoons tv-selskab samt et podcast-selskab og forskellige nyheds-portaler - herunder Axios.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job