Tiscali-direktør åbner for salgssnak

Det er et spørgsmål om tid, og tid er som bekendt opgjort i penge. Sådan er meldingen fra Tiscalis direktør i Danmark, Serge Lupas, når snakken falder på forlydender om et salg af den danske forretning.

Tiscali danske chef, Serge Lupas, er nu knap så afvisende i sin omtale af mulighederne for et salg af den italienske internetudbyders danske forretning, men han fastholder, at et salg ikke er på trapperne.

- Jeg kan ikke sige, at Tiscali Danmark aldrig bliver solgt. Det kan godt ske inden for det kommende år, men det kan lige så godt ske senere eller aldrig. Det er en vurdering af, hvornår det rigtige tidspunkt opstår, siger han.

Han peger samtidig på, at Tiscali også kan vælge helt at droppe et salg af forretningen i Danmark, som nu bidrager med en positiv drift.

Strategi peger mod salg

Tiscali-koncernens udmelding om at sælge aktiver, der ikke er en del af kernen i virksomheden, peger mod et salg af Tiscali Danmark inden udgangen af august 2005.

Et salg vil i høj grad afhænge af Tiscalis evne til at dække gælden på 250 millioner euro eller knap 1,9 milliarder kroner, som skal indfries næste år.

Indtil nu har selskabet solgt aktiver rundt om i verden for godt 750 millioner kroner, så der er fortsat et stykke vej. Flere analytikere har vurderet, at selskabet bliver nødt til at sælge fra på kernemarkederne, for at samle nok kontanter sammen.

Det afviser ledelsen, som mandag dog måtte ty til salg af den belgiske forretning. Belgien lå inden for hovedmarkederne, der er defineret som Frankrig, Italien, Tyskland, Storbritannien og Benelux.

Finansieringsproblemer løst?

Tiscali kører med underskud, men vurderer, at selskabet indtjeningsmæssigt er på rette spor, så forbruget af kontanter vendes til et positivt cashflow. Derfor vil ledelsen eventuelt kombinere provenuet fra frasalg med en ny låneoptagelse for at betale lånet ud.

Koncernens evne til at finansiere udløbet af euro-lånet får dermed indflydelse på, hvornår og om Tiscali i Danmark bliver solgt fra.

- Tiscali Danmark er i dag en sundere virksomhed, som har tilføjet værdi til aktionærerne i år, så presset for at skille sig af med forretningen i Danmark er ikke umiddelbart til stede, vurderer Serge Lupas.

For godt en måned siden lød meldingen fra Tiscalis hovedkontor i Milano, at Danmark klart er med i salgsovervejelserne, men beslutningen om et salg var endnu ikke taget.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Csis Security Group A/S

Product Marketing Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger specialist med fokus på on-prem Endpoint Management

Københavnsområdet

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S