Vestager vinder over Google i EU-domstolen: Google skal betale bøde på 18 milliarder kroner

Google skal betale en bøde på 18 milliarder kroner. Det står nu klart efter, at EU-domstolen har erklæret sig enig i Margrethe Vestagers påstande om, at søgegiganten har misbrugt sin dominerende position på Android-markedet.

Artikel top billede

(Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

Google havde appelleret bøden på 18 milliarder kroner, som EU's konkurrence-myndigheder havde tildelt søgegiganten sidste år.

Men det har været uden held.

Onsdag aften amerikansk tid blev det slået fast ved en domstol, at Google skal betale bøden på 2,42 milliarder euro for at have misbrugt sin dominerende markedsposition.

Google fik dog lidt medvind, da uenighed om et enkelt punkt medførte, at selskabet fik et afslag i bødestørrelsen på fem procent, skriver Reuters.

Derved lyder bøden på 4,125 milliarder euro.

Retten bekræfter i gårsdagens afgørelse, at EU's konkurrencekommission med Margrethe Vestager i spidsen har haft ret i antagelsen om, at Google pålagde producenterne af Android-telefoner ulovlige krav med formålet om at styrke sin dominerende position som søgemaskine, lyder det.

Siden 2018 har EU-kommissionen påstået, at Google har brugt Android til at stadfæste sin position indenfor generel internetsøgning via betalinger til store producenter og netværksoperatører.

Fra Google selv lyder det, at man opererer som mange andre virksomheder og at sådanne betalinger sørger for, at Android forbliver et fri operativsystem. Hertil lyder en kritik af EU's som værende ude af trit med den økonomiske virkelighed for mobile software-platforme.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S