Vestager vinder over Google i EU-domstolen: Google skal betale bøde på 18 milliarder kroner

Google skal betale en bøde på 18 milliarder kroner. Det står nu klart efter, at EU-domstolen har erklæret sig enig i Margrethe Vestagers påstande om, at søgegiganten har misbrugt sin dominerende position på Android-markedet.

Artikel top billede

(Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

Google havde appelleret bøden på 18 milliarder kroner, som EU's konkurrence-myndigheder havde tildelt søgegiganten sidste år.

Men det har været uden held.

Onsdag aften amerikansk tid blev det slået fast ved en domstol, at Google skal betale bøden på 2,42 milliarder euro for at have misbrugt sin dominerende markedsposition.

Google fik dog lidt medvind, da uenighed om et enkelt punkt medførte, at selskabet fik et afslag i bødestørrelsen på fem procent, skriver Reuters.

Derved lyder bøden på 4,125 milliarder euro.

Retten bekræfter i gårsdagens afgørelse, at EU's konkurrencekommission med Margrethe Vestager i spidsen har haft ret i antagelsen om, at Google pålagde producenterne af Android-telefoner ulovlige krav med formålet om at styrke sin dominerende position som søgemaskine, lyder det.

Siden 2018 har EU-kommissionen påstået, at Google har brugt Android til at stadfæste sin position indenfor generel internetsøgning via betalinger til store producenter og netværksoperatører.

Fra Google selv lyder det, at man opererer som mange andre virksomheder og at sådanne betalinger sørger for, at Android forbliver et fri operativsystem. Hertil lyder en kritik af EU's som værende ude af trit med den økonomiske virkelighed for mobile software-platforme.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S