Vestager vinder over Google i EU-domstolen: Google skal betale bøde på 18 milliarder kroner

Google skal betale en bøde på 18 milliarder kroner. Det står nu klart efter, at EU-domstolen har erklæret sig enig i Margrethe Vestagers påstande om, at søgegiganten har misbrugt sin dominerende position på Android-markedet.

Artikel top billede

(Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

Google havde appelleret bøden på 18 milliarder kroner, som EU's konkurrence-myndigheder havde tildelt søgegiganten sidste år.

Men det har været uden held.

Onsdag aften amerikansk tid blev det slået fast ved en domstol, at Google skal betale bøden på 2,42 milliarder euro for at have misbrugt sin dominerende markedsposition.

Google fik dog lidt medvind, da uenighed om et enkelt punkt medførte, at selskabet fik et afslag i bødestørrelsen på fem procent, skriver Reuters.

Derved lyder bøden på 4,125 milliarder euro.

Retten bekræfter i gårsdagens afgørelse, at EU's konkurrencekommission med Margrethe Vestager i spidsen har haft ret i antagelsen om, at Google pålagde producenterne af Android-telefoner ulovlige krav med formålet om at styrke sin dominerende position som søgemaskine, lyder det.

Siden 2018 har EU-kommissionen påstået, at Google har brugt Android til at stadfæste sin position indenfor generel internetsøgning via betalinger til store producenter og netværksoperatører.

Fra Google selv lyder det, at man opererer som mange andre virksomheder og at sådanne betalinger sørger for, at Android forbliver et fri operativsystem. Hertil lyder en kritik af EU's som værende ude af trit med den økonomiske virkelighed for mobile software-platforme.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS