Her er det nye Outlook til Windows

Microsoft lader nu brugere se og teste den kommende version af Outlook. Se designet her.

Artikel top billede

(Foto: Esa Riutta/Pixabay)

Det nye Outlook til Windows er nu begyndt at blive rullet ud, og Office Insidere kan nu prøve det.

”Denne nye Outlook til Windows er designet til at give en moderne, men alligevel velkendt Outlook-oplevelse, der hjælper med at forbedre personlig produktivitet og e-mail-organisering for brugerne.”

Sådan skriver Margie Clinton, Group Product Manager hos Microsofts Outlook-team i et blogindlæg.

Det er ganske simpelt. Hvis du er Insider på beta-kanalen, skal du blot trykke på knappen øverst i højre hjørne for at aktivere den nye version.

I den nye version kan brugere for eksempel tilføje sine personlige Outlook.com-, Hotmail- eller Windows Live-e-mail-konti til denne nye Outlook til Windows.

"Nu kan du spare tid med Quick Steps-funktionen, som viser personlige triage-handlinger, som du kan bruge gentagne gange til at holde din indbakke ren og organiseret, og nyhedsbreve eller vigtige filer inden for rækkevidde," skriver Margie Clinton.

Det er nu også muligt at justere bredden i kalender-kolonnerne, således, at en dag med vigtigere events kan fylde mere visuelt.

Derudover kan man generelt justere bannere og redigere udseendet i programmet.

Brugere vil også kunne benytte Tips i Outlook, som vil være informationer om nye funktioner i takt med at mere bliver lanceret med tiden.

Der kræves minimum Windows 10 Version 1809 (Build 17763) for at køre denne version.

Mere på vej

Derudover har Microsoft følgende funktioner på vej til Outlook, fremgår det af blogindlægget:

  • Support til flere e-mail-konti i samme app. I fremtiden vil brugere være i stand til at få adgang til flere e-mail-indbakker og -kalendere (inklusive både arbejde og privat) i den samme Outlook-oplevelse, ligesom man kan i dag i Outlook mobil.

  • Understøttelse af tredjeparts-e-mail-konti i Outlook til Windows, inklusive Gmail, Yahoo, iCloud og mere.

  • Visuelle opdateringer og tilpasningsmuligheder.

  • Offline support: Så brugere kan få adgang til indhold, selvom de ikke er forbundet til internettet.

  • Søgefunktion i mapper.

  • Understøttelse af webtilføjelser: Tilføj tredjeparts apps til mails og begivenheder.

  • Native ICS-filtypeunderstøttelse.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Manager til Digitale services

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S