Ekstra Bladet i alvorligt GDPR-brud: Uklart hvad dine data er blevet brugt til

JP/Politikens Hus har ikke levet op til samtykkereglerne, da brugere ikke er blevet ordentligt informeret om, hvad de egentlig giver samtykke til.

Artikel top billede

(Foto: Datatilsynet)

Mediekoncernen JP/Politikens Hus har ikke informeret brugere tilstrækkeligt om, hvad deres personoplysninger er gået til, når de har besøgt Ekstra Bladets hjemmeside Eb.dk.

Derfor udtaler Datatilsynet nu alvorlig kritik af mediehuset.

Det oplyser tilsynet i en meddelelse.

Sagen begyndte i 2021, da tilsynet igangsatte et særligt fokus på behandling af personoplysninger for hjemmesidebesøgende.

Derfor tilsendte myndigheden et skriftligt tilsyn med JP/Politiken A/S’ behandling af oplysninger om besøgende på Ekstra Bladets hjemmeside.

JP/Politikens Hus brugte tre muligheder på samtykkeløsningen på hjemmesiden.

Det ene lag fremgik det, at JP/Politikens Hus behandlede personoplysninger til statistik- og markedsføringsformål.

Hvis brugeren valgte ”Tilpas Indstillinger”, kunne brugeren tilvælge behandlingsformålene præferencer, statistik og markedsføring.

”Datatilsynet vurderede, at besøgende på www.eb.dk ikke afgav et informeret samtykke, idet besøgende, som klikkede på Acceptér alle, ikke modtog information om alle behandlingsformål – da information om præferenceformålet først fremgik af ”andet lag,” skriver tilsynet i meddelelsen.

Myndigheden understreger, at der med afgørelsen er stor frihed i forhold til design og farvevalg inden for valg af farver og designelementer, så længe det ikke er designet til at påvirke brugerne eller ’skubbe’ i en bestemt retning.

”I det konkrete tilfælde, hvor valgmuligheden Acceptér alle førte til et mangelfuldt samtykke, fandt tilsynet, at det stred mod princippet om lovlighed, rimelighed og gennemsigtighed,” skriver tilsynet.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S