Ekstra Bladet i alvorligt GDPR-brud: Uklart hvad dine data er blevet brugt til

JP/Politikens Hus har ikke levet op til samtykkereglerne, da brugere ikke er blevet ordentligt informeret om, hvad de egentlig giver samtykke til.

Artikel top billede

(Foto: Datatilsynet)

Mediekoncernen JP/Politikens Hus har ikke informeret brugere tilstrækkeligt om, hvad deres personoplysninger er gået til, når de har besøgt Ekstra Bladets hjemmeside Eb.dk.

Derfor udtaler Datatilsynet nu alvorlig kritik af mediehuset.

Det oplyser tilsynet i en meddelelse.

Sagen begyndte i 2021, da tilsynet igangsatte et særligt fokus på behandling af personoplysninger for hjemmesidebesøgende.

Derfor tilsendte myndigheden et skriftligt tilsyn med JP/Politiken A/S’ behandling af oplysninger om besøgende på Ekstra Bladets hjemmeside.

JP/Politikens Hus brugte tre muligheder på samtykkeløsningen på hjemmesiden.

Det ene lag fremgik det, at JP/Politikens Hus behandlede personoplysninger til statistik- og markedsføringsformål.

Hvis brugeren valgte ”Tilpas Indstillinger”, kunne brugeren tilvælge behandlingsformålene præferencer, statistik og markedsføring.

”Datatilsynet vurderede, at besøgende på www.eb.dk ikke afgav et informeret samtykke, idet besøgende, som klikkede på Acceptér alle, ikke modtog information om alle behandlingsformål – da information om præferenceformålet først fremgik af ”andet lag,” skriver tilsynet i meddelelsen.

Myndigheden understreger, at der med afgørelsen er stor frihed i forhold til design og farvevalg inden for valg af farver og designelementer, så længe det ikke er designet til at påvirke brugerne eller ’skubbe’ i en bestemt retning.

”I det konkrete tilfælde, hvor valgmuligheden Acceptér alle førte til et mangelfuldt samtykke, fandt tilsynet, at det stred mod princippet om lovlighed, rimelighed og gennemsigtighed,” skriver tilsynet.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS