Danskere afviser 12 måneders mobilbinding

Kun en ud af otte danskere ønsker at binde sig til sit mobilselskab i 12 måneder mod at få en billig mobiltelefon, viser en Gallup-undersøgelse bestilt af mobilselskabet 3. Selv mener 3, at undersøgelsen bør føre til større valgfrihed i lovgivningen.

Danske mobilbrugere ønsker i altovervejende grad ikke at binde sig til sit mobilselskab i 12 måneder for at få en billigere telefon.

Det viser en undersøgelse blandt 1.000 mobilbrugere, som analyseinstituttet Gallup har foretaget for mobilselskabet 3.

Af de adspurgte svarer kun 12 procent ja til 12 måneders binding, selvom udsigten er en billig eller ligefrem gratis telefon.

Ønsker at binde i 12 måneder
Tallene er dårligt nyt for mobilselskabet, som kæmper for at binde sine kunder i 12 måneder, men netop har måttet opgive det efter et påbud fra IT- og Telestyrelsen.

Selv finder mobilselskabet 3 dog støtte i undersøgelsen, for den viser også, at 65 procent af alle adspurgte trods alt er klar til at binde sig i seks måneder - som det er tilladt i dag - eller længere til gengæld for en billigere mobiltelefon.

Men altså ikke hele 12 måneder.

- For 3 viser undersøgelsen, at danskerne ønsker en højere grad af valgfrihed, end lovgivningen faktisk lægger på til. Man vil selv have lov til at bestemme om man vil betale en lav pris for en telefon mod at være bundet til et abonnement eller en høj pris uden til et abonnement, siger kommunikationschef Mika Bildsøe Lassen.

I undersøgelsen er der dømt helt uafgjort mellem danskere, som vil have en dyr mobiltelefon uden binding og dem, som vil have en billig telefon med binding.

Cirka 42 procent svarer, at de ønsker en "lav pris mod at være bundet til et abonnement", mens en tilsvarende andel svarer, at de ønsker en "høj pris uden binding til et abonnement". 17 procent svarede "ved ikke".

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyberdivisionens Infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Har du SAP-kendskab, og mod til at arbejde i Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S