Ugen i tech: Fyrer op for klodens første brint-jetmotor – efterlader kun vanddamp på sin vej / Kinesisk prisbasker: Elbil til under 250.000 kroner / Kameraproducenter opgiver: Helt slut med kompaktkameraer

Ugen i tech: Fyrer op for klodens første brint-jetmotor – efterlader kun vanddamp på sin vej / Kinesisk prisbasker: Elbil til under 250.000 kroner / Kameraproducenter opgiver: Helt slut med kompaktkameraer

Artikel top billede

(Foto: Rolls-Royce plc / Jonathan Green)

Fyrer op for klodens første brint-jetmotor – efterlader kun vanddamp på sin vej

Flytransport kommer denne uge et vigtigt skridt mod at kunne operere CO2-neutralt.’

Motorproducenten Rolls Royce kunne denne uge fremvise en fungerende brint-baseret jet-motor i samarbejde med luftfartsselskabet Easyjet.

Prototypen er en modificeret version af Rolls-Royces AE 2100 A jetmotor, der i dag driver flere regionalfly samt det udbredte amerikanske C-130 Hercules militærfragtfly.

Det udgør en milepæl for flyindustrien, om nu kommer nærmere et alternativ til fossile brændstoffer, som industrien er storforbruger af.

Flytrafik er en af de største knaster, når det gælder overgangen til en økonomi fri for udledningen af drivhusgasser, skriver britiske BBC.

Batteridrevne fly har indtil videre vist sig at have begrænsede udsigter, når det gælder rutefly, hvorfor flyindustrien i stedet vender sig mod brint som brændstof, da det alene udleder vanddamp under forbrænding og tilbyder langt højere effekt per kilogram.

Testene har været begrænset til at opstart og drift af motoren ved lav effekt, at bygge en helt ny motortype dedikeret til brint vil kræve langt mere udvikling, lyder det.

For at udgøre en nul-udlednings løsning, skal den brint der forbrændes, være fremstillet med energi fra bæredygtige energikilder såsom vind, sol eller hydro-energi.

Kinesisk prisbasker kommer: Elbil til under 250.000 kroner

Elbiler nyder stadig større popularitet blandt bilkøbere, hvilket har sendt både priser og leveringstider i vejret for markedet.

Midt i de udbredte prisstigninger sender en kinesiske bilproducent, MG Motors, dog en ny kompakt familiebil på markedet til under den kvarte million.

Her bliver tale om ’Nordic Edition’ af sin MG4-elbil, som vil tilbyde plads til fem, godt med udstyr, syv års garanti, 170 heste, baghjulstræk og et 51 kWh batteri, der skulle være god for 350 kilometer kørsel efter WLTP normen.

Til pengene får brugerne blandt andet 10,25 infotainment system med Apple Carplay og Android Auto, mulighed for V2L, samt en stribe kørselsassistenter.

Selve bilen måler 4,29 meter i længden, 1,84 meter i bredden og er halvanden meter høj. Indeni finder man plads til 1,165 liter bagage med nedfældede sæder, hvor de 350 er i bagagerummet.

Lynladningen vil ikke foregå nær så tjept som i selskabets 35.000 kroner dyrere ’Luxury’ model med sit 64 kWh batteri, da 5-80 pct disciplinen tager fem minutter længere, 40 minutter i alt, til trods for det mindre batteri. Her giver det større batteri også rækkevidde til yderligere 85 kilometer på en optankning.

Kameraproducenter opgiver: Helt slut med kompaktkameraer

To store japanske kameraproducenter vælger nu helt at opgive det, der for nogle år siden var selskabernes mest lukrative marked.

Nikon og Panasonic melder begge ud, at man fremover ikke vil fremstille kompaktkameraer fremover, de såkaldte ’peg-og-klik’ digitalkameraer.

I stedet vil der fokuseres på dyrere kameratyper i form af spejlløse systemkameraer, skriver nyhedsmediet Nikkei Asia.

Bag beslutningen er smartphone-fotografiens fremgang, som på flere planer er blevet så meget bedre, at det har fortrængt de små kameraer ud af markedet.

De små digitale kameraer drev i 90’erne og 0’erne en bølge af nysalg, i takt med overgangen fra analoge filmkameraer til digital.

Antallet af solgte kompaktkameraer toppede i 2008 med over 100 millioner solgte kameraer. I 2021 blev det kun til lidt over tre millioner i styksalg.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S