Ny funktion er på vej til PowerToys

Powertoys har fået flere nye værktøjer den seneste tid, og der er mere på vej.

Artikel top billede

Powertoys, som er Microsofts gratis sæt af særlige værktøjer til Windows, får snart en ny funktion.

Der er tale om en quick-launcher, der ligesom Windows 11's Quick Settings launcher, vil give brugerne adgang til hjælpeprogrammer i appen.

Det skriver Onmsft.

Quick-lancheren vil give et flottere overblik over værktøjerne i Powertoys og har til formål at gøre det nemmere for brugeren at benytte programmet.

Ifølge mediet er der følgende funktioner i quick-launcheren:

  • Layout, der viser aktiverede moduler, der kan startes ved hjælp af launcheren.

  • Tips for hvert modul, der viser aktiveringsgenvejen.

  • Indstillinger og dokumenter kan åbnes i launcheren.

  • Moduler, der er deaktiveret, vil ikke blive vist.

  • Hvis der er en tilgængelig opdatering, vil denne blive vist.
Der kan dog gå lidt tid, før funktionen er klar til udbredelse blandt almene brugere. Det vides ikke, hvornår det sker.

For nyligt annoncerede Microsoft den nye version af Powertoys nemlig version 0.64.0, som indeholdt følgende funktioner:

  • Et nyt værktøj ved navn File Locksmith, der hjælper Windows-brugere med at finde processerne ved hjælp af udvalgte filer og låse dem op uden at kræve et tredjepartsværktøj.

  • Et nyt værktøj ved navn Hosts File Editor giver brugeren mulighed for at redigere din værtsfil i en Editor-brugergrænseflade.

  • I Indstillinger er der nu en ny funktion til sikkerhedskopiering og gendannelse af indstillingerne i en bestemt fil.

  • FancyZones-funktionen giver mulighed for at justere standardindstillinger for vandrette eller lodrette skærme for at forbedre oplevelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S