Eksplosiv vækst på nye pc-markeder

Antallet af personlige computere ventes at fordobles til omkring 1,3 milliarder frem til 2010 drevet af de nye markeder, hvor antallet af pc'er vil syvdobles inden for de kommende fem-seks år. Kina, Indien og Rusland viser vejen.

Kina kommer til at trække læsset for pc-fabrikanternes vækst i de kommende år med 178 millioner nye pc-brugere i 2010 sammenlignet med dagens niveau.

Analysehuset Forrester Research spår en fordobling af antallet af pc'er på globalt plan, men det helt store træk vil altså ske i de nye markeder, især i Asien.

På verdensplan er der i dag omkring 575 millioner pc'er i brug, hvoraf de 75 millioner anvendes i de nye markeder. I 2010 forudser Forrester, at de nye markeder har 566 millioner pc'er i anvendelse.

Efter Kina vil Indien bringe 80 millioner nye pc-brugere til markedet svarende til en årlig vækstrate på 37 procent.

Væksten vil være drevet af lavpris-pc'er og langt fra domineret af pc'er fra de traditionelle vestlige pc-fabrikanter.

- Lokale pc-udbydere som Lenovo Group i Kina og Aquarius i Rusland kan bedre skræddersy pc'er, priser og applikationer til de lokale markeder og vil derfor vinde kampen om markedsandele, siger Simon Yates, som er senioranalytiker hos Forrester.

De modne markeder i Vesten, Europa og Asien ventes at tilføje 150 millioner nye pc'er i perioden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse