Danske Bank på nødpumper efter it-nedbrud

Danske Bank skal for første gang sætte sit nye it-nødberedskab i brug, efter at netbanken mandag er blevet ramt af et alvorligt nedbrud. Nødsystemerne blev etableret efter et omfattende nedbrud sidste år, men har endnu ikke været i brug.

Danske Bank er mandag ramt af store problemer med sin netbank, og det betyder, at selskabets nødberedskab for første gang skal stå sin prøve.

Nødberedskabet er et helt selvstændigt system, som er oprettet, siden Danske Bank sidste år var gennem et omfattende nedbrud.

Nedbruddet varede fra mandag aften til fredag morgen og betød, at banken var i stand til at modtage betalinger, men ikke kunne sende penge til andre.

Ifølge direktør i Danske Bank, Jørgen Kleinstrup, kender banken endnu ikke årsagen til mandagens nedbrud i online-banken.

Det er grunden til, at man efter to og en halv times manglende betjening af netkunderne har valgt at svinge over på nødberedskabet.

- Det, regner jeg med, kommer op at køre inden længe, siger Jørgen Kleinstrup, som samtidig er spændt over premieren.

Et år uden problemer

Netbanken har kørt uden de store problemer, siden den sidste år løb ind i flere knockouter.

De omfattende nedbrud førte til, at banken flyttede sit edb-center og etablerede muligheden for at foretage en synkron spejling af data.

- Nu har vi sikret os både mod hardware-fejl og software-fejl, og vi mener, at vi aldrig igen kommer ud for den hardware-fejl, som vi havde sidste år. Det kan godt være, vi bliver ramt af hardware-fejl, men vi mener, at vi kan håndtere det inden for en fornuftig tidshorisont, sagde direktør Jørgen Klejnstrup dengang.

Det nye it-system skulle være i stand til at varetage driften af de mest vitale systemer i tilfælde af nedbrud i det normale driftsmiljø.

It-nedbruddet i marts sidste år førte til, at banken måtte udbetale 50 millioner kroner i erstatning til kunder. Den udgift blev banken senere enig med it-leverandøren IBM om at dele.

Danske Bank har siden solgt sin andel i driftsselskabet DMdata til IBM og underskrevet en 10-årig milliardkontrakt, der betyder, at 330 ansatte er flyttet fra Danske Bank til IBM.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse