Danske Bank på nødpumper efter it-nedbrud

Danske Bank skal for første gang sætte sit nye it-nødberedskab i brug, efter at netbanken mandag er blevet ramt af et alvorligt nedbrud. Nødsystemerne blev etableret efter et omfattende nedbrud sidste år, men har endnu ikke været i brug.

Danske Bank er mandag ramt af store problemer med sin netbank, og det betyder, at selskabets nødberedskab for første gang skal stå sin prøve.

Nødberedskabet er et helt selvstændigt system, som er oprettet, siden Danske Bank sidste år var gennem et omfattende nedbrud.

Nedbruddet varede fra mandag aften til fredag morgen og betød, at banken var i stand til at modtage betalinger, men ikke kunne sende penge til andre.

Ifølge direktør i Danske Bank, Jørgen Kleinstrup, kender banken endnu ikke årsagen til mandagens nedbrud i online-banken.

Det er grunden til, at man efter to og en halv times manglende betjening af netkunderne har valgt at svinge over på nødberedskabet.

- Det, regner jeg med, kommer op at køre inden længe, siger Jørgen Kleinstrup, som samtidig er spændt over premieren.

Et år uden problemer

Netbanken har kørt uden de store problemer, siden den sidste år løb ind i flere knockouter.

De omfattende nedbrud førte til, at banken flyttede sit edb-center og etablerede muligheden for at foretage en synkron spejling af data.

- Nu har vi sikret os både mod hardware-fejl og software-fejl, og vi mener, at vi aldrig igen kommer ud for den hardware-fejl, som vi havde sidste år. Det kan godt være, vi bliver ramt af hardware-fejl, men vi mener, at vi kan håndtere det inden for en fornuftig tidshorisont, sagde direktør Jørgen Klejnstrup dengang.

Det nye it-system skulle være i stand til at varetage driften af de mest vitale systemer i tilfælde af nedbrud i det normale driftsmiljø.

It-nedbruddet i marts sidste år førte til, at banken måtte udbetale 50 millioner kroner i erstatning til kunder. Den udgift blev banken senere enig med it-leverandøren IBM om at dele.

Danske Bank har siden solgt sin andel i driftsselskabet DMdata til IBM og underskrevet en 10-årig milliardkontrakt, der betyder, at 330 ansatte er flyttet fra Danske Bank til IBM.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S