Danske Bank på nødpumper efter it-nedbrud

Danske Bank skal for første gang sætte sit nye it-nødberedskab i brug, efter at netbanken mandag er blevet ramt af et alvorligt nedbrud. Nødsystemerne blev etableret efter et omfattende nedbrud sidste år, men har endnu ikke været i brug.

Danske Bank er mandag ramt af store problemer med sin netbank, og det betyder, at selskabets nødberedskab for første gang skal stå sin prøve.

Nødberedskabet er et helt selvstændigt system, som er oprettet, siden Danske Bank sidste år var gennem et omfattende nedbrud.

Nedbruddet varede fra mandag aften til fredag morgen og betød, at banken var i stand til at modtage betalinger, men ikke kunne sende penge til andre.

Ifølge direktør i Danske Bank, Jørgen Kleinstrup, kender banken endnu ikke årsagen til mandagens nedbrud i online-banken.

Det er grunden til, at man efter to og en halv times manglende betjening af netkunderne har valgt at svinge over på nødberedskabet.

- Det, regner jeg med, kommer op at køre inden længe, siger Jørgen Kleinstrup, som samtidig er spændt over premieren.

Et år uden problemer

Netbanken har kørt uden de store problemer, siden den sidste år løb ind i flere knockouter.

De omfattende nedbrud førte til, at banken flyttede sit edb-center og etablerede muligheden for at foretage en synkron spejling af data.

- Nu har vi sikret os både mod hardware-fejl og software-fejl, og vi mener, at vi aldrig igen kommer ud for den hardware-fejl, som vi havde sidste år. Det kan godt være, vi bliver ramt af hardware-fejl, men vi mener, at vi kan håndtere det inden for en fornuftig tidshorisont, sagde direktør Jørgen Klejnstrup dengang.

Det nye it-system skulle være i stand til at varetage driften af de mest vitale systemer i tilfælde af nedbrud i det normale driftsmiljø.

It-nedbruddet i marts sidste år førte til, at banken måtte udbetale 50 millioner kroner i erstatning til kunder. Den udgift blev banken senere enig med it-leverandøren IBM om at dele.

Danske Bank har siden solgt sin andel i driftsselskabet DMdata til IBM og underskrevet en 10-årig milliardkontrakt, der betyder, at 330 ansatte er flyttet fra Danske Bank til IBM.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra MSI

    MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

    MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S