Varme CPU'er godt for danske køle-pionerer

Danske firmaer som Asetek og Noise Limit, der begge udvikler nye køleteknikker til pc'er, kan komme til at spinde guld på Intels varmeproblemer. Intels nye processorer bliver stadigt varmere, og derfor kan blandt andet producenter af mediecenter-pc'er til dagligstuerne skulle se sig om efter alternativer til støjende blæsere.

Verdens største chipproducent, amerikanske Intel, har endnu ikke fundet en permanent løsning på selskabets problem med pc-processorer, der bliver varmere og varmere.

Siden Intel lancerede Pentium 4, har selskabet ihærdigt arbejdet på at nedbringe varmeudviklingen.

Nye og kraftigere processorer bliver imidlertid stadig varmere.

Danske firmaer, der har specialiseret sig i kraftige køleteknikker til pc'er, kan derfor gå en guldalder i møde, hvis udviklingen fortsætter.

Her er både danske Asetek og Noise Limit er i dialog med Intel, men ingen af de to firmaer vil røbe detaljer, før der ligger en aftale på plads.

- Det, jeg kan sige, er, at vi inden for de næste to måneder forventer at kunne præsentere noget, vi har arbejdet på i 18 måneder. Vi har snakket med de ti største pc-producenter og har fået forhøjet vores kapital, siger direktør André Eriksen fra Asetek.

Presser luftkøling til det yderste

Intels varmeproblemer er kommet i søgelyset, efter det populære hardware-websted Tom's Hardware Guide offentliggjorde dokumenter, der viser, at Intels nye processorer udvikler endnu mere varme end forgængerne.

De nye Smithfield-processorer med to processorkerner har en effekt, der ligger 13 procent over den nuværende generation af Pentium 4. Disse processorer presser ifølge webstedet allerede de nuværende luftkølingssystemer til det yderste.

Ifølge André Eriksen er regnestykket imidlertid ikke helt simpelt. Selvom de nye Intel-processorer udvikler mere varme, så har de også et større overfladeareal, fordi der er to kerner på samme chip. Derfor vil en eksisterende blæser stadig kunne lede varmen væk.

Pc-producenter bruger større blæsere

Pc-producenterne er imidlertid opmærksomme på, at Intels chips producerer mere varme.

- Hvis du åbner en af vores helt nye stationære pc'er, så vil du se nogle rør, heat pipes, som afleder varmen bedre, siger produktchef Jesper Amund Nielsen fra Hewlett-Packard i Danmark.

HP's ingeniører har måttet arbejde med at forbedre luftgennemstrømningen i pc-kabinetterne. Det sker ved eksempelvis at installere en løbegang i plastik, som leder luften derhen, hvor der er brug for den.

Indtil nu har HP ifølge Jesper Amund Nielsen kunnet holde CPU'erne kølige, uden det er gået ud over støjniveauet, ved at installere større blæsere. Ved at forøge blæserens diameter med få centimeter vokser overfladearealet tilsvarende.

Dermed kan den større blæser ved færre omdrejninger flytte den samme mængde luft, som en mindre blæser skal bruge flere omdrejninger til.

Støjende stueelektronik

Et sted, hvor der ikke er plads til større blæsere, er de nye avancerede mediecenter-pc'er, som Microsoft og elektronikproducenterne vil have ind i forbrugernes stuer.

Da danske Noise Limit udstillede sin nye køleteknologi på forbrugerelektronikmessen CES i Las Vegas, modtog selskab mange henvendelser fra producenter af mediecenter-pc'er.

- De er interesserede i at få en køler, der ikke larmer, forklarer salgsdirektør Jonas Pilgaard fra Noise Limit.

Både Jonas Pilgaard og André Eriksen peger på, at amerikanerne, som udvikler de varme processorer, er mindre følsomme over for støj fra elektronik i hjemmet end europæerne.

- I USA er de jo vant til at have en støjende aircondition i alle rum, så de ser det ikke på samme måde, siger André Eriksen.

Både Noise Limit og Asetek stiler mod at blive leverandører til de store pc- eller chipproducenter. André Eriksen understreger dog, at selskabet vil fortsætte med at udvikle væskekølingssystemer til privatmarkedet, sådan som Asetek gør i dag.

- Vi holder fast i vores trofaste kundemarked, for det er også et godt testmarked for os, siger han.

Asetek udvikler og sælger væskebaserede kølesystemer, der blandt andet anvendes til overclocking. Noise Limit har udviklet et system uden mekaniske dele, som selskabet dog ikke vil afsløre mere om, mens dets patentansøgning bliver behandlet.

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S