Tidligere TDC-ejer størst i USA efter opkøb

SBC, der tidligere var hovedaktionær i danske TDC, har med købet af det tidligere amerikanske telemonopol AT&T for godt 91 milliarder kroner skabt USA's største teleselskab. Fusionen ender 130 års telehistorie, der begyndte med opfindelsen af telefonen.

SBC Communications, som tidligere har været hovedaktionær i TDC, har for godt 91 milliarder kroner købt det tidligere telemonopol, AT&T.

Opkøbet sker hovedsageligt ved betaling i aktier og vil sætte en stopper for det tidligere amerikanske telemonopol, der har en 130-årig historie, der rækker helt tilbage til telefonens første dage.

Det er stadig uklart om brandet AT&T forsvinder helt ud af markedet.

Sigter efter erhvervskunder

Aftalen signalerer, at SBC har ambitioner om at styrke sin satsning på store erhvervskunder, hvor selskabet indtil videre har været lidt svingende.

AT&T har været en skrumpende forretning, siden staten delte selskabets monopol tilbage i 1984, da syv lokale babyer blev skilt ud fra moderen.

I de seneste år har AT&T kæmpet med skarpe fald i salget, og priskrige og stigende konkurrence har tappet det for kræfter. I flere år har AT&T forsøgt at sælge sig selv og var i 2003 tæt på en aftale med Bellsouth.

Men nu blev det altså SBC's ambitioner om en smutvej til toppen af det amerikanske erhvervslivs teleforretninger, der skabte basis for et salg.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec