Skarp kritik af dansk antipirat-software

Udenlandske medier er skarpe i deres kritik af antipirat-software fra det danske it-firma Dtecnet, der har fået en stor aftale med den amerikanske filmbranches organisation. Dtecnet er stiftet og ejet af partnere i advokatfirmaet Johan Schlüter, der også driver Antipiratgruppen.

Det danske it-firma Dtecnet har indgået en aftale med den amerikanske filmbranches organisation, MPAA, om antipirat-programmet Parent File Scan, et halvt år efter programmet fik sin danske debut.

Programmet gør det muligt for forældre at få et overblik over mediefiler på deres børns pc'er, men funktionaliteten møder kritik i flere udenlandske medier, som har set nærmere på programmet.

Ligesom ved lanceringen i Danmark peger de først og fremmest på, at Parent File Scan blot viser mediefiler på computeren og ikke skelner mellem lovligt og ulovligt.

Viser Windows-lydfiler

Blandt andet viser programmet de lydfiler, Windows bruger ved opstart, samt en række programmer med ganske lovlige formål.

- Siden de fleste forældre ikke har nogen anelse om at slette ting, taler sandsynligheden for, at den arme unge bliver sendt til sit værelse uden aftensmad for at 'stjæle' åbningsmusikken til Windows, skriver britiske Inquirer.

Også britiske BBC og amerikanske Cnet er ude med riven efter den danske software.

Programmet blev lanceret af Antipiratgruppen i Danmark i juli 2004 og er udviklet af selskabet Dtecnet Software, der udspringer af advokatfirmaet Johan Schlüter.

Firmaet hed tidligere JSA Software, indtil navnet i september blev ændret til Dtecnet.

Arbejder for antipirater

Netop advokatfirmaet Johan Schlüter varetager Antipiratgruppens interesser og det kunne derfor ligne et forsøg på at tjene penge på den indsats. Men det afviser Thomas Sehested, der er direktør for Dtecnet.

- De partnere, som har del i det her firma, har intet med Antipiratgruppen at gøre. Der her hele tiden været meget klare linjer, og Antipiratgruppen er en meget lille del af vores kundegruppe, siger han.

Selv forlod Thomas Sehested sin faste stilling hos Antipiratgruppen, da Dtecnet blev stiftet i juli, men han arbejder fortsat som ekstern konsulent for gruppen.

Senest var Thomas Sehested med som repræsentant, da Antipiratgruppen som beskrevet på Computerworld Online ransagede hjemmet hos en 47-årig mand, der i sit værksted havde to hubs til fildelingstjenesten Direct Connect.

Ifølge Thomas Sehested var han med, fordi et nyt produkt fra Dtecnet blev brugt under ransagningen.

Politi og industrien

Firmaet har i alt 10 ansatte og en portefølje på otte produkter. Pengene skal tjenes på at sælge selskabets produkter til underholdningsindustrien og politi, der kan bruge dem til at bekæmpe børneporno samt musik og film, der er ulovligt kopieret.

Dtecnet har allerede solgt produkter til begge målgrupper trods kun et halvt år på bagen, og Thomas Sehested afviser kritikken af programmet Parent File Scan, som den amerikanske filmbranche nu har købt adgang til.

- Kritikken bunder i en misforståelse af, hvad programmet skal. Programmet er henvendt til forældre, der ikke har en forståelse for computere. Det eneste, de skal bruge det til, er at få et overblik og tage en diskussion med børn, siger han.

Dtecnet er ejet af i alt 10 investorer, som har en baggrund i advokatfirmaet Johan Schlüter. De to firmaer deler ligeledes fortsat adresse på på Sundkrogsgade i København.

I bestyrelsen for Dtecnet sidder både Susanne Fryland, der er formand, og Lars Halgreen, som begge er partnere i advokatfirmaet Johan Schlüter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S