Linuxforum: Åbne standarder fremfor krig

Open source-software skal kunne leve i fredelig sameksistens med lukket software, er budskabet på årets Linuxforum, der fredag åbnede i København. Åbne standarder er det, der skal bane vejen for, at open source rykker ind hos blandt andet den offentlige sektor.

Opstartsbilledet på denne journalists bærbare pc skiller sig i dag ud som en cheeseburger i en vegetarbuffet.

Windows 2000 er på Linuxforum 2005 i undertal i forhold til Suse, Ubuntu, OpenBSD og andre Unix-lignende styresystemer.

Som kompensation har journalisten uden it-afdelingens vidende installeret billedbehandlingsprogrammet GIMP, webbrowseren Firefox og den netop frigivne beta-version af kontorpakken Openoffice 2.0.

Det giver trods alt et par respektpoint fra sidemanden i auditoriet.

Den danske beta-version er iøvrigt netop frigivet i dag, ganske vist i en lidt nyere version end den rigtige beta, forklarer Claus Agerskov, der er en af de danskere, der arbejder på Openoffice-projektet.

Heldigvis er det trådløse netværk på ingen måde beskyttet, så det er faktisk muligt at rapportere her fra Linuxforum.


Tristan Nitot, Mozilla Foundation Europe.

Hele ballet åbnes af Mozilla-organisationens europæiske leder, Tristan Nitot, som bestemt er på hjemmebane.

Ikke én eneste rækker hånden op på spørgsmålet, om der er nogen i salen, der ikke kender Firefox-browseren. Og han lægger da heller ikke fingrene imellem, når det gælder vigtigheden af åbne standarder for at gøre internettet tilgængeligt for alle.

- Hvordan var det gået, hvis Gutenbergs opfindelse af bogtrykkerkunsten var blevet blokeret af et firma, der havde monopol på at skrive Bibler af i hånden, spørger han retorisk.

Mozilla-organisationen er dog ikke interesseret i at starte en ny browserkrig, hvor to sider kæmper om at tilføje funktioner, som konkurrenten ikke understøtter.


- Vi forsøger at undgå fortidens fejl ved at holde os til de åbne webstandarder, siger Tristan Nitot.

Og så alligevel, for han forklarer også, at Firefox-holdet har implementeret flere tusinde forskellige "fejl" i softwaren, for at kunne vise de sider, der er specifikt tilpasset Internet Explorer.

I det hele taget er der sat fokus på åbne standarder på årets Linuxforum. Måske fordi der siden sidste år er afviklet en række pilotprojekter, som har målt og vejet open source i blandt andet den offentlige sektor.

Det betyder også, at indstillingen er blevet mere pragmatisk. Specielt så længe open source-projekterne og Microsoft ikke følger de samme standarder.


Næstved Kommune overvejer således efter stor succes i pilotprojektet at installere Openoffice på samtlige af kommunens brugere, der kører på Citrix. Til gengæld valgte Forbrugernes Hus at holde sig til Microsoft på grund af regnearket i den version af Openoffice, der blev anvendt i pilotprojektet.

KMD indrømmer, at deres programmer er en hæmsko for open source-styresystemet Linux på skrivebordene ude i kommunerne.

- Vores akilleshæl er, at vi har mellem 40.000 og 50.000 programmer, siger udviklingschef Brian Frilund fra KMD.

Efterspørgslen fra kunderne gør, at det kommune-ejede it-selskab nu kigger på åbne standarder - i første omgang især mellem KMD's programmer og kontorpakker.

Relevant link

Linuxforum 2005

Openoffice 2.0 på dansk

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S