Bredbåndsforbud rammer få elselskaber

Ifølge en teleanalytiker rammes kun 13 procent af de danske elselskaber af Energistyrelsens strammede retningslinjer for, hvornår et elselskab må investere i bredbånd, fordi de er kommunalt-ejede. Brancheforening savner en saglig grund for at stille kommunalt-ejede selskaber ringere.

Omkring 10 danske elselskaber med bredbåndsprojekter rammes af nye retningslinjer fra Energistyrelsen, der siger, at kommunalt-ejede energiselskaber kun må investere i bredbånd, hvis fiberkablerne lægges i jorden sammen med elkabler.

Det vurderer brancheorganisationen Elfor, der organiserer tæt ved alle energiselskaber i Danmark.

Blandt de ramte er Odense Energi, Vestforsyning i Holstebro og Energi Viborg, som er det selskab, der har fået et konkret nej til sine planer om at sælge bredbånd til borgere og virksomheder i Viborg Kommune.

Bremser ikke udviklingen

Til gengæld slipper Københavns Energi og Frederiksberg Forsyning angiveligt for problemer, fordi selskaberne er blevet solgt til Dong, der er på vej mod en privatisering.

Ifølge teleanalytiker John Strand fra firmaet Strand Consult udgør de kommunale elselskaber i alt omkring 13 procent af elmarkedet. Ifølge Elfor er i alt 26 danske energiselskaber ejet af kommuner.

John Strand mener derfor ikke, at afgørelsen fra Energistyrelsen bremser bredbåndsudviklingen i Danmark.

- Der er ingen tvivl om, at elselskaberne er sure, men det her har ikke noget med bredbånd at gøre. Det er et spørgsmål om, hvad der er kommunalt og privat. Der har vi nogle helt klare linjer i Danmark, mener han.

Omvendt stiller Jakob Juul fra brancheorganisationen Elfor sig kritisk over for afgørelsen.

- Snævert set har den her afgørelse ikke indflydelse på selskaber med en anden selskabsform. Men afgørelsen stiller kommunale selskaber væsentligt ringere, siger han.

Ingen saglig grund
Han har svært ved at se den saglige grund til, at i første omgang Energi Viborg har fået et nej til at opbygge et bredbåndsnet i Viborg Kommune.

Brancheorganisationen vil nu undersøge, om det er muligt at finde en måde, så de kommunale elselskaber kan investere i bredbånd, uden nødvendigvis at være tvunget til at lægge el- og fiberkabler samtidigt.

- Vi må kigge på juraen og se, om der er nogle åbninger der. Ellers er det kommunalfuldmagten, som udgør stopklodsen, siger han.

Allerede sidste år fastslog Indenrigs- og Sundhedsministeriet, at bredbåndsnet ikke en kommunal forsyningsvirksomhed på linje med el, vand og tv-signaler, da ministeriet forbød kommuner i tyndtbefolkede områder at støtte bredbånd økonomisk.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job