Advokat skuffet over pirat-næse

Antipiratgruppens talsmand, Torben Steffensen, er langt fra tilfreds med den irettesættelse, han har fået fra Advokatnævnet for et brev til weblog-ejeren Keld Bach. Torben Steffensen overvejer at tage sagen til landsretten, mens Keld Bach efter et års venten er glad for, at sagen er afsluttet.

Advokat Torben Steffensen overvejer at gå til landsretten for at slippe for den irettesættelse, han har fået af Advokatnævnet for et brev til weblog-ejeren Keld Bach.

Advokatnævnet fandt, at Torben Steffensen har tilsidesat god advokatskik, fordi han på Antipiratgruppens vegne i brevet truede Keld Bach, der havde linket til sider, som omtalte den forbudte remix-plade "The Grey Album".

- Advokatnævnet har fundet, at der er grundlag for kritik, og derfor er de kommet med det, der er deres mildeste sanktion i form af en irettesættelse. Det er selvfølgelig trist for første gang i 16 år som advokat at blive mødt af sådan noget, siger Torben Steffensen.

Han er partner i advokatfirmaet Johan Schlüter, som siden slutningen af 2002 har repræsenteret Antipiratgruppen.

Vidtrækkende

Torben Steffensen er dog langt fra tilfreds med afgørelsen fra Advokatnævnet, fordi den ifølge hans mening har meget vidtrækkende konsekvenser for advokaters oplysningspligt.

- Der er ikke en kun en oplysningspligt, men også en vejledningspligt. Man skal ikke kun angive de forhold, man mener er grundlaget for kravet, der rejses, men også de lovlige anvendelsesmuligheder, der i øvrigt måtte være, siger Torben Steffensen.

Ifølge ham var sagen mod Keld Bach unik, fordi den opstod, da "The Grey Album" spredtes med lynhast på nettet i februar sidste år.

Antipiratgruppen sendte breve til en række danskere, som henviste til albummet, men måtte senere undskylde til de hjemmeside-ejere, som ikke havde linket direkte.

En af dem var Keld Bach, som altså bragte sagen for Advokatnævnet.

- Jeg følte mig uretfærdigt behandlet. Jeg modtog trusler og beskyldninger for noget, jeg ikke havde gjort. Jeg følte, at behandlingen var så dårlig, at jeg måtte gøre noget, selvom Antipiratgruppen beklagede i sidste ende, fortæller Keld Bach.

Støtter privat fildeling

I det år, der er gået siden brevet, har Keld Bach ændret sin personlige holdning til hele debatten om ophavsret og fildeling, så han i dag støtter private personers ret til at dele ophavsretsbeskyttede filer med hinanden.

Det vil i sidste ende nemlig betyde et øget salg for musikbranchen, mener han.

- Antipiratgruppen har en vigtig mission, for der foregår selvfølgelig piratkopiering, og jeg er ikke tilhænger af det, jeg kalder kommerciel fildeling. Kunstnerne skal leve af deres kunst. Men jeg mener, at privat fildeling faktisk er en god reklame for musikerne i langt de fleste tilfælde, siger Keld Bach.

Han savner derfor politisk debat og politikere, der er villige til at gå i front for at ændre reglerne på området. Samtidig ønsker han større åbenhed fra Kulturministeriets side.

Advokat Torben Steffensen har nu fire uger til at beslutte, om han vil tage Advokatnævnets afgørelse videre til Østre Landsret.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse