Advokat skuffet over pirat-næse

Antipiratgruppens talsmand, Torben Steffensen, er langt fra tilfreds med den irettesættelse, han har fået fra Advokatnævnet for et brev til weblog-ejeren Keld Bach. Torben Steffensen overvejer at tage sagen til landsretten, mens Keld Bach efter et års venten er glad for, at sagen er afsluttet.

Advokat Torben Steffensen overvejer at gå til landsretten for at slippe for den irettesættelse, han har fået af Advokatnævnet for et brev til weblog-ejeren Keld Bach.

Advokatnævnet fandt, at Torben Steffensen har tilsidesat god advokatskik, fordi han på Antipiratgruppens vegne i brevet truede Keld Bach, der havde linket til sider, som omtalte den forbudte remix-plade "The Grey Album".

- Advokatnævnet har fundet, at der er grundlag for kritik, og derfor er de kommet med det, der er deres mildeste sanktion i form af en irettesættelse. Det er selvfølgelig trist for første gang i 16 år som advokat at blive mødt af sådan noget, siger Torben Steffensen.

Han er partner i advokatfirmaet Johan Schlüter, som siden slutningen af 2002 har repræsenteret Antipiratgruppen.

Vidtrækkende

Torben Steffensen er dog langt fra tilfreds med afgørelsen fra Advokatnævnet, fordi den ifølge hans mening har meget vidtrækkende konsekvenser for advokaters oplysningspligt.

- Der er ikke en kun en oplysningspligt, men også en vejledningspligt. Man skal ikke kun angive de forhold, man mener er grundlaget for kravet, der rejses, men også de lovlige anvendelsesmuligheder, der i øvrigt måtte være, siger Torben Steffensen.

Ifølge ham var sagen mod Keld Bach unik, fordi den opstod, da "The Grey Album" spredtes med lynhast på nettet i februar sidste år.

Antipiratgruppen sendte breve til en række danskere, som henviste til albummet, men måtte senere undskylde til de hjemmeside-ejere, som ikke havde linket direkte.

En af dem var Keld Bach, som altså bragte sagen for Advokatnævnet.

- Jeg følte mig uretfærdigt behandlet. Jeg modtog trusler og beskyldninger for noget, jeg ikke havde gjort. Jeg følte, at behandlingen var så dårlig, at jeg måtte gøre noget, selvom Antipiratgruppen beklagede i sidste ende, fortæller Keld Bach.

Støtter privat fildeling

I det år, der er gået siden brevet, har Keld Bach ændret sin personlige holdning til hele debatten om ophavsret og fildeling, så han i dag støtter private personers ret til at dele ophavsretsbeskyttede filer med hinanden.

Det vil i sidste ende nemlig betyde et øget salg for musikbranchen, mener han.

- Antipiratgruppen har en vigtig mission, for der foregår selvfølgelig piratkopiering, og jeg er ikke tilhænger af det, jeg kalder kommerciel fildeling. Kunstnerne skal leve af deres kunst. Men jeg mener, at privat fildeling faktisk er en god reklame for musikerne i langt de fleste tilfælde, siger Keld Bach.

Han savner derfor politisk debat og politikere, der er villige til at gå i front for at ændre reglerne på området. Samtidig ønsker han større åbenhed fra Kulturministeriets side.

Advokat Torben Steffensen har nu fire uger til at beslutte, om han vil tage Advokatnævnets afgørelse videre til Østre Landsret.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS