Danske top-pirater i fængsel

To danske mænd skal i fængsel for at have produceret omkring 900.000 cd'er med ulovligt kopieret materiale på udenlandske fabrikker. Dommen afslutter indtil videre danmarkshistoriens største pirat-sag, der har været præget af beskyldninger om agentvirksomhed hos Antipiratgruppen.

Syv mænd er ved Byretten i København blevet dømt i den største piratkopieringssag nogensinde i danmarkshistorien.

Mændene i den omstridte sag blev dømt for at have produceret mere end 870.000 cd'er med ulovligt kopierede spil og programmer på fabrikker i Israel, Polen, Østrig, Tjekkiet og Tyskland.

Byretten udnævnte to af mændene som de egentlige bagmænd. Den ene fik et års fængsel, mens den anden skal ind og sidde i otte måneder.

Fire af mændene fik mellem 60 dage og fire måneders fængsel for at have solgt cd'erne, men en af de otte tiltalte blev frifundet og den sidste fik en bøde.

Under sagen er ophavsretshavernes tab blevet fastslået til 3,4 milliarder kroner, som selskaber som Microsoft, Macromedia og Adobe er gået glip af.

Sagen har været omstridt, fordi Antipiratgruppen har anvendt en ung mand som prøvopkøber, hvor han anonymt købte piratprodukter via internettet.

Efterfølgende sendte han oplysningerne om købene videre til Antipiratgruppen, som nu anvender dem som bevismateriale i retssagen.

Den unge mand købte i første omgang programmerne af den samme person via internet. Betalingen foregik med kontanter, som blev sendt til en postboks, mens korrespondancen foregik på e-mail, der efterfølgende blev sendt videre til Antipiratgruppen.

Senere fik han adgang til en hjemmeside, hvor der fra juni 1998 til udgangen af 2002 månedligt blev udbudt nye pirat-produkter, som blev solgt under navnene Akira, Frozen og Syndicate.

Den 22-årige fik både løn og en ansættelseskontrakt af Antipiratgruppen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S