Danske top-pirater i fængsel

To danske mænd skal i fængsel for at have produceret omkring 900.000 cd'er med ulovligt kopieret materiale på udenlandske fabrikker. Dommen afslutter indtil videre danmarkshistoriens største pirat-sag, der har været præget af beskyldninger om agentvirksomhed hos Antipiratgruppen.

Syv mænd er ved Byretten i København blevet dømt i den største piratkopieringssag nogensinde i danmarkshistorien.

Mændene i den omstridte sag blev dømt for at have produceret mere end 870.000 cd'er med ulovligt kopierede spil og programmer på fabrikker i Israel, Polen, Østrig, Tjekkiet og Tyskland.

Byretten udnævnte to af mændene som de egentlige bagmænd. Den ene fik et års fængsel, mens den anden skal ind og sidde i otte måneder.

Fire af mændene fik mellem 60 dage og fire måneders fængsel for at have solgt cd'erne, men en af de otte tiltalte blev frifundet og den sidste fik en bøde.

Under sagen er ophavsretshavernes tab blevet fastslået til 3,4 milliarder kroner, som selskaber som Microsoft, Macromedia og Adobe er gået glip af.

Sagen har været omstridt, fordi Antipiratgruppen har anvendt en ung mand som prøvopkøber, hvor han anonymt købte piratprodukter via internettet.

Efterfølgende sendte han oplysningerne om købene videre til Antipiratgruppen, som nu anvender dem som bevismateriale i retssagen.

Den unge mand købte i første omgang programmerne af den samme person via internet. Betalingen foregik med kontanter, som blev sendt til en postboks, mens korrespondancen foregik på e-mail, der efterfølgende blev sendt videre til Antipiratgruppen.

Senere fik han adgang til en hjemmeside, hvor der fra juni 1998 til udgangen af 2002 månedligt blev udbudt nye pirat-produkter, som blev solgt under navnene Akira, Frozen og Syndicate.

Den 22-årige fik både løn og en ansættelseskontrakt af Antipiratgruppen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere