Trifork køber schweizisk it-virksomhed for ukendt sum

Den danske it-virksomhed Trifork har købt et schweiziske it-selskab, der har specialiseret sig i udvikling af undervisnings-software.

Artikel top billede

“Partnerskabet mellem IBE og Trifork vil udgøre det næste skridt i vores fælles rejse,” siger Trifork-stifter Jørn Larsen.

Det danske it-selskab Trifork har overtaget størstedelen af den schweiziske it-virksomhed Institut für Bildungsevaluation Zürich – også kaldet IBE.

Det oplyser i Trifork i en pressemeddelelse, hvor af det fremgår, at Trifork nu ejer 60 procent af det schweiziske selskab.

IBE, der beskæftiger sig med lærings- og undervisningsløsninger, har 15 ansatte og har sit hovedkvarter i Zürich.

“Partnerskabet mellem IBE og Trifork vil udgøre det næste skridt i vores fælles rejse. Sammen vil vi fortsætte med at fokusere på at udvikle effektive og brugervenlige læringssystemer, der kan understøtte uddannelsen i Schweiz og andre lande,” siger Jørn Larsen, stifter og topchef for Trifork.

Det ventes at overtagelsen kan blive gennemført endelig i januar 2023, og parterne har ikke oplyst en købspris.

IBE's stifter og selskabets ledelse vil beholde en ejerandel på 40 procent af det schweiziske selskab.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job