Unge it-ansatte forventer tårnhøje lønstigninger - de ældre holder igen: Så meget mere vil de have

Et overvældende flertal af de it-ansatte - på tværs af alder - forventer ikke, at der står kæmpe lønstigninger på menuen. De 18-35-årige it-ansatte fører dog an i forventningerne om betragtelige lønstigninger.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan påvirker danske it-ansattes alder deres forventninger til næste lønforhandling
955
5 min
Alder lader til at have en betydning for, hvilke grupper af it-ansatte, der holder igen med forventningerne til deres næste samtale - og hvilke grupper der ikke gør.

Jo yngre, de it-professionelle er, jo mere forventer de, at de stiger i løn ved deres næste lønsamtale.

Det viser tal fra den store undersøgelse, som Computerworld har gennemført i samarbejde med Computerworld it-jobbank.

Her er knap 2.500 it-professionelle blevet spurgt om deres karrieremæssige forventninger, ambitioner og deres lønniveau.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos