Kvinder i den danske it-branche får færre lønforhandlinger og ringere lønstigninger end mænd: Se her hvorfor

It-professionelle kvinder i Danmark får sjældnere adgang til lønforhandlinger, og tilmed får de lavere lønstigninger end de mandlige kolleger, viser en ny undersøgelse fra Computerworld og it-jobbank. Den danske headhunter Peter Rasmussen har et bud på en forklaring.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i forskellen på it-professionelle mænd og kvinders adgang til lønforhandlinger
  • Få indblik i, hvor store lønstigninger it-professionelle mænd og kvinder har hentet ved den seneste lønforhandlinger
  • Få indsigt i forskellene på de lønstigninger, som mænd og kvinder oplever i forbindelse med jobskifte
  • Få den danske headhunter Peter Rasmussens bud på en mulig forklaring på de kønsforskellene
564
3 min
Kvindelige it-folk kommer sjældnere til lønforhandlingerne end deres mandlige kolleger, og når de så endelig kommer til en lønforhandling, er udbyttet ofte ringere.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S