Microsoft fyrer stort antal medarbejdere i Tyskland

Nu rammer fyringsrunden Europa. Microsoft vil afskedige 120 ansatte i selskabets tyske afdeling.

Artikel top billede

(Foto: Maheshkumar Painam/Unsplash)

Microsoft har sat gang i en global fyringsrunde af 10.000 ansatte, og der har allerede været meldinger om fyringer i USA, men nu er turen kommet til Europa.

Microsoft vil nemlig fyre 120 ansatte i Tyskland.

Det skriver Reuters.

Hos Microsoft er det planen at fyre 10.000 ansatte, hvilket svarer til lige under fem procent af tech-gigantens arbejdsstyrke på omkring 221.000. Microsoft fyrede 10. februar 617 ansatte i USA i Surface-, HoloLens- og Xbox-afdelingerne.

Derudover har flere af Microsofts datterselskaber fyret.

Blandt andet har Linkedin meldt om fyringer, ligesom spiludvikleren 343 Industries, som ligeledes ejes af Microsoft gennem Xbox Game Studios, har også indledt fyringer, uden der dog er kommet et konkret antal medarbejdere ud for disse to.

Github, den web-baserede platform, som bruges til kodning og software, har annonceret, at hver 10. ansatte i selskabet skal fyres.

De 10 procent af Githubs arbejdsstyrke svarer til omkring 300 personer.

Derudover skal alle fysiske kontorer lukkes, og alle medarbejdere skal derfor arbejde hjemmefra.

"Vi annoncerede en række vanskelige, men nødvendige beslutninger og budgetmæssige tilpasninger for både at beskytte vores virksomheds sundhed på kort sigt og give os kapacitet til at investere i vores langsigtede strategi fremad," meddeler Github.

Der er stille fra Microsofts danske afdeling, som har afvist at kommentere fyringsrunden, og hvordan den ramer Danmark, men tidligere har henvist til topchefen Satya Nadellas udmelding om den globale fyringsrunde.

Mange tech-fyringer

Microsoft er langt fra den eneste tech-koncern, der har haft gang i fyringerne. Det samme gælder Google, Amazon, Ebay, SAP, Meta, IBM og mange flere.

Ved en opgørelse fra starten af januar var der blevet fyret 150.000 tech-ansatte i USA i 2022, og flere fyringer er blevet indledt siden da.

Microsofts øverste direktør Satya Nadella har forudset, at tech-branchen går to hårde år i møde, men at disse er efterfulgt af år med optur.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job