Dansk konkurrent vred over SMS-fup

Den danske SMS-tjeneste Zyb er rasende over den internationale konkurrent Sms.ac, som lokker med gratis SMS'er, men fupper forbrugerne. Zybs engelske advokat har meldt Sms.ac til myndighederne efter selv at være blevet fuppet.

Den udenlandske SMS-tjeneste Sms.ac lokker med gratis SMS'er via internettet, men sender i stedet spam til både SMS og e-mail samtidig med, at der opkræves penge.

Det er DR's forbrugerprogram Kontant, der viser, hvordan Sms.ac har fuppet flere danskere. Programmet skulle være vist i aften, men er på grund af arbejdsnedlæggelser i DR udsat til næste uge.

Det danske firma Zyb er netop gået i luften med en tjeneste, som gør det muligt at sende og modtage SMS'er via nettet, og her er administrerende direktør Tommy Ahlers sur på konkurrenten.

- Folk har stadig den opfattelse, at SMS'er over pc'en er gratis, og det får folk bekræftet. For det andet får folk det indtryk, at det ikke er helt fint i kanten, når det kører via pc. Så kommer det til at ødelægge det, når vi kommer og siger, at vi har et seriøst tilbud, siger han.

Investor-tvivl

Selv blev Tommy Ahlers opmærksom på konkurrenten, da han sammen med sine partnere skulle til et møde for at skaffe venturekapital til selskabet Zyb.

- Aftenen inden blev vi ringet op af investorer, som havde hørt om Sms.ac og ville høre, hvad det var for en spiller. De havde oplevet, at de i løbet af et par måneder havde modtaget 10 e-mails, fortæller han.

Zyb fik efterfølgende selskabets engelske advokat til at melde sig til tjenesten, og han blev straks efter bombarderet med reklame-SMS'er. Det fik ham til at anmelde tjenesten til en britisk instans med navnet "Fair Trade Commission".

Trods truslen fra Sms.ac er det dog lykkedes Zyb at skaffe et millionbeløb fra Asger Jensbys investeringsselskab, JMI Invest.

Fup på flere måder

Sms.ac fupper forbrugerne på flere måder. Dels beder tjenesten nye brugere om deres adgangskode til Hotmail. Den kode bruges så til at sende reklame-mails til alle på kontaktlisten.

Dels sender Sms.ac SMS'er til brugerne, som opkræves penge for at modtage dem, hvilket er muligt flere steder i udlandet. Samtidig er det noget nært umuligt at framelde sig tjenesten.

Ifølge Ekstra Bladet har TDC meldt ud, at kunderne får penge tilbage, hvis de har modtaget uønskede SMS'er fra Sms.ac.

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect