Artikel top billede

Så mange af de ansatte i den danske it-branche har udenlandsk baggrund

Meget tyder på, at der bliver talt mindre dansk end tidligere i de danske it-virksomheder, hvor en stadig større andel af de ansatte bliver rekrutteret fra udlandet.

I danske it-virksomheder bliver der efter alt at dømme talt mindre dansk end det tidligere har været tilfældet.

Således viser tal fra brancheorganisationen IT-branchen, at 13,4 procent af de ansatte i den danske it-branche har udenlandsk baggrund.

Samlet set er der 14.700 fuldtidsbeskæftigede lønmodtagere i it-branchen, hvilket svarer til hver 8. medarbejdere i branchen.

Markant udvikling

Det er betydeligt flere end blot for blot 10 år siden. Således var det i 2012 6,3 procent af de ansatte, der havde udenlandsk baggrund, mens det i 2008 var 5,2 procent.

At der kommer flere og flere udenlandske ansatte er en generel tendens i erhvervslivet, men udviklingen i it-branchen går betydeligt hurtigere.

Ifølge IT-Branchen bidrager de udenlandske it-folk med en værdiskabelse på omkring 14 milliarder kroner til det danske samfund.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere





Flere artikler om Job & Karriere

Fra PET til Danske Commodities: Her er 10 ledige it-stillinger, som du kan søge før sommerferien

I denne uge har vi udvalgt 10 ledige it-stillinger, som du kan søge, før du går på ferie.

PET og Sundhedsdatastyrelsen jagter nye it-folk: Her er 11 ledige stillinger, som du kan søge lige nu
Fra Danske Commodities til TV2: Her er en stribe ledige stillinger, som du kan søge nu
Er du på jobjagt? Så har vi fundet 10 ledige it-stillinger til dig, som du kan søge lige her
Fra BI-udvikler til sektionsleder hos politiet: Vi har fundet 12 ledige it-job, som du kan søge lige nu

Er du på udkig efter nyt it-job?

På Computerworld it-jobbank kan du hver dag søge og sortere i nye spændende it-stillinger i ind- og udland. Vi har lige nu ledige it-stillinger på siden.

Computerworld it-jobbank er et samarbejde mellem Computerworld og it-jobbank, Danmarks førende karrieresite for it-folk.

Har du spørgsmål til jobannoncerne på disse sider, så er du velkommen til at kontakte it-jobbank

Lynsøgning

Find dit næste It-Job her - Der er ledige it-stillinger lige nu