Så mange af de ansatte i den danske it-branche har udenlandsk baggrund

Meget tyder på, at der bliver talt mindre dansk end tidligere i de danske it-virksomheder, hvor en stadig større andel af de ansatte bliver rekrutteret fra udlandet.

Artikel top billede

I danske it-virksomheder bliver der efter alt at dømme talt mindre dansk end det tidligere har været tilfældet.

Således viser tal fra brancheorganisationen IT-branchen, at 13,4 procent af de ansatte i den danske it-branche har udenlandsk baggrund.

Samlet set er der 14.700 fuldtidsbeskæftigede lønmodtagere i it-branchen, hvilket svarer til hver 8. medarbejdere i branchen.

Markant udvikling

Det er betydeligt flere end blot for blot 10 år siden. Således var det i 2012 6,3 procent af de ansatte, der havde udenlandsk baggrund, mens det i 2008 var 5,2 procent.

At der kommer flere og flere udenlandske ansatte er en generel tendens i erhvervslivet, men udviklingen i it-branchen går betydeligt hurtigere.

Ifølge IT-Branchen bidrager de udenlandske it-folk med en værdiskabelse på omkring 14 milliarder kroner til det danske samfund.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job