EU's milliardplan om at sætte turbo på chip-industrien er vedtaget

EU' storstilede plan om at pumpe over 300 milliarder kroner ind i europæisk chip-produktion er blevet stemt igennem.

Artikel top billede

(Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

EU's ambitiøse program til at kickstarte chip-produktionen får grønt lys.

European Chips Act er netop blevet vedtaget.

EU-lovgivningen er et enormt investeringsprogram i produktion af mikrochips på europæisk jord.

EU vil investere 43 milliarder euro (320 milliarder kroner), som skal sikre, at EU ikke sakker for meget bagud i forhold til USA og Kina.

Den nye chip-lov, der blev foreslået af kommissionen sidste år, har til formål at fordoble kontinents globale andel af chipproduktion til 20 procent inden 2030, lyder det.

European Chip Act går derved i samme fodspor som den amerikanske CHIPS for America, der har samme sigte med at indhente Asien på chip-fronten.

Siden at den storstilede plan om at statsstøtte chipproduktion blev præsenteret sidste år med Margrethe Vestager i spidsen, har EU allerede tiltrukket mere end 100 milliarder euro i offentlig samt private investeringer, lyder det.

Overordnet set skal planen sørge for bedre adgang til processorer, chips og andre halvleder-baserede komponenter, der er afgørende for alt fra infrastruktur til it-services og teknologisk udvikling.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S