Elon Musk stopper som CEO i Twitter: ”Jeg har hyret en ny administrerende direktør”

Han skriver ikke hvem, den nye direktør er, andet at "hun" starter om cirka seks uger.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Twitters CEO Elon Musk skriver torsdag, at han har fundet en ny administrerende direktør for den sociale medieplatform. Han nævner ikke navnet på afløseren, men skriver at det er en kvinde.

"Det glæder mig, at jeg kan annoncere, at jeg har hyret en ny administrerende direktør for X/Twitter. Hun starter om ~6 uger!," skriver Elon Musk i sit tweet.

Han skriver yderligere at han vil overgå til at være bestyrelsesformand og ”CTO, der fører tilsyn med produkter, software og sysops".

Ifølge The Wall Street Journal er NBCUniversals markedsføringschef, Linda Yaccarino, i spil til at blive den nye administrerende direktør for Twitter. Det er dog ikke bekræftet.

Musk sagde allerede tilbage i november, at han forventede at reducere sin tid på Twitter og i sidste ende finde en ny til at lede til at lede det sociale medieselskab. Han har ikke tidligere nævnt nogen potentielle kandidater, skriver Reuters.

Tesla-aktien stiger på nyheden

Elon Musks første uger som ny Twitter-ejer i oktober 2022 var præget af hastige forandringer. Indenfor de første uger fyrede milliardæren Twitters tidligere administrerende direktør Parag Agrawal og andre seniorledere. En måned efter overtagelsen fyrede Musk halvdelen af medarbejderne i Twitter.

Elen Musk er selverklæret tilhænger af absolut ytringsfrihed. Han har sagt, at han overtog Twitter for at forhindre platformen i at blive et ekkokammer for had og splittelse.

Han sagde også, at han ville "besejre" spambots på Twitter, hvilket var et nøgleområde i hans kamp med Twitters bestyrelse, da handlen på 54 milliarder dollars gik frem og tilbage, inden opkøbet endeligt blev realiseret.

Investorerne i Tesla, hvor Musk også er administrernde direktør, har den seneste tid været bekymrede over, hvor meget tid Elon Musk bruger på Twitter. Elon Musk driver desuden også raketfirmaet SpaceX.

Teslas aktie steg torsdag med 2,4 procent på nyhederne om, at Elon Musk går af som direktør.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job