Vil ikke udlevere: Stor rapport om Microsoft 365’s compliance forbliver hemmeligholdt

En ny rapport fra de tyske forbundsstater skulle kortlægge Microsoft 365 i forhold til compliance, men rapporten bliver ikke offentlig.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

De tyske forbundsstater afviser at udlevere en juridisk rapport om Microsoft 365's overholdelse af datalovgivningen.

Det skriver det tyske medie Golem.

Mediet forsøgte at få indsigt i rapporten, som skulle give en vurdering af, hvorvidt de tyske offentlige myndigheder kunne bruge Microsoft 365 compliant og i overensstemmelse med loven, men fik afslag fra myndighederne.

"På trods af vores løfte om at betale gebyrerne for at kontrollere indholdet og eventuelt redigere dokumentet (op til 1.000 euro), er vores anmodning nu blevet afvist," skriver mediet.

"Jeg afviser din anmodning om en juridisk udtalelse om databeskyttelsesoverholdelse af Microsoft Office365," skrev også it- og teknologiafdelingen i delstaten Nordrhein-Westfalen, som tager sig af delstaternes it til mediet.

Arne Semsrott, Frag den Staat (Spørg Staten) – en organisation, der arbejder for åbenhed – kritiserer delstaternes beslutning.

"Hvis staten kender til databeskyttelsesproblemer, skal den også informere offentligheden om det. Forbundsstaterne bør ikke blive enige om fortrolighed omkring et dokument , det burde være tilgængeligt."," siger han til mediet.

Rapporten er bestilt af staterne med undtagelse af Thüringen, mere præcist af deres it-tjenesteudbydere, det vil sige myndigheder eller institutioner i statsforvaltningen, der tager sig af den respektive forbundsstats it-myndigheder.

Har tidligere mødt kritik

Rapporten kommer godt et halvt år efter, at den tyske databeskyttelsesmyndighed Dataschutzkonferenz (DSK) i en tidligere rapport fra slutningen 2022 vurderede, at Microsoft ikke kunne garantere, at der ikke bliver overført data fra EU til USA fra Microsoft 365.

"Drøftelserne mellem arbejdsgruppen og Microsoft har bekræftet, at persondata overføres til USA, når Microsoft 365 anvendes. Det er ikke muligt at anvende Microsoft 365 uden at overføre personlige data til USA," lød konklusionen fra DSK.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS