Vil ikke udlevere: Stor rapport om Microsoft 365’s compliance forbliver hemmeligholdt

En ny rapport fra de tyske forbundsstater skulle kortlægge Microsoft 365 i forhold til compliance, men rapporten bliver ikke offentlig.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

De tyske forbundsstater afviser at udlevere en juridisk rapport om Microsoft 365's overholdelse af datalovgivningen.

Det skriver det tyske medie Golem.

Mediet forsøgte at få indsigt i rapporten, som skulle give en vurdering af, hvorvidt de tyske offentlige myndigheder kunne bruge Microsoft 365 compliant og i overensstemmelse med loven, men fik afslag fra myndighederne.

"På trods af vores løfte om at betale gebyrerne for at kontrollere indholdet og eventuelt redigere dokumentet (op til 1.000 euro), er vores anmodning nu blevet afvist," skriver mediet.

"Jeg afviser din anmodning om en juridisk udtalelse om databeskyttelsesoverholdelse af Microsoft Office365," skrev også it- og teknologiafdelingen i delstaten Nordrhein-Westfalen, som tager sig af delstaternes it til mediet.

Arne Semsrott, Frag den Staat (Spørg Staten) – en organisation, der arbejder for åbenhed – kritiserer delstaternes beslutning.

"Hvis staten kender til databeskyttelsesproblemer, skal den også informere offentligheden om det. Forbundsstaterne bør ikke blive enige om fortrolighed omkring et dokument , det burde være tilgængeligt."," siger han til mediet.

Rapporten er bestilt af staterne med undtagelse af Thüringen, mere præcist af deres it-tjenesteudbydere, det vil sige myndigheder eller institutioner i statsforvaltningen, der tager sig af den respektive forbundsstats it-myndigheder.

Har tidligere mødt kritik

Rapporten kommer godt et halvt år efter, at den tyske databeskyttelsesmyndighed Dataschutzkonferenz (DSK) i en tidligere rapport fra slutningen 2022 vurderede, at Microsoft ikke kunne garantere, at der ikke bliver overført data fra EU til USA fra Microsoft 365.

"Drøftelserne mellem arbejdsgruppen og Microsoft har bekræftet, at persondata overføres til USA, når Microsoft 365 anvendes. Det er ikke muligt at anvende Microsoft 365 uden at overføre personlige data til USA," lød konklusionen fra DSK.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse