Vil ikke udlevere: Stor rapport om Microsoft 365’s compliance forbliver hemmeligholdt

En ny rapport fra de tyske forbundsstater skulle kortlægge Microsoft 365 i forhold til compliance, men rapporten bliver ikke offentlig.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

De tyske forbundsstater afviser at udlevere en juridisk rapport om Microsoft 365's overholdelse af datalovgivningen.

Det skriver det tyske medie Golem.

Mediet forsøgte at få indsigt i rapporten, som skulle give en vurdering af, hvorvidt de tyske offentlige myndigheder kunne bruge Microsoft 365 compliant og i overensstemmelse med loven, men fik afslag fra myndighederne.

"På trods af vores løfte om at betale gebyrerne for at kontrollere indholdet og eventuelt redigere dokumentet (op til 1.000 euro), er vores anmodning nu blevet afvist," skriver mediet.

"Jeg afviser din anmodning om en juridisk udtalelse om databeskyttelsesoverholdelse af Microsoft Office365," skrev også it- og teknologiafdelingen i delstaten Nordrhein-Westfalen, som tager sig af delstaternes it til mediet.

Arne Semsrott, Frag den Staat (Spørg Staten) – en organisation, der arbejder for åbenhed – kritiserer delstaternes beslutning.

"Hvis staten kender til databeskyttelsesproblemer, skal den også informere offentligheden om det. Forbundsstaterne bør ikke blive enige om fortrolighed omkring et dokument , det burde være tilgængeligt."," siger han til mediet.

Rapporten er bestilt af staterne med undtagelse af Thüringen, mere præcist af deres it-tjenesteudbydere, det vil sige myndigheder eller institutioner i statsforvaltningen, der tager sig af den respektive forbundsstats it-myndigheder.

Har tidligere mødt kritik

Rapporten kommer godt et halvt år efter, at den tyske databeskyttelsesmyndighed Dataschutzkonferenz (DSK) i en tidligere rapport fra slutningen 2022 vurderede, at Microsoft ikke kunne garantere, at der ikke bliver overført data fra EU til USA fra Microsoft 365.

"Drøftelserne mellem arbejdsgruppen og Microsoft har bekræftet, at persondata overføres til USA, når Microsoft 365 anvendes. Det er ikke muligt at anvende Microsoft 365 uden at overføre personlige data til USA," lød konklusionen fra DSK.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos