Artikel top billede

Endnu en spareøvelse: Microsoft vil fremleje New York-kontor og dropper nyt byggeri

Techgiganten Microsoft sætter sit kontor i New York på markedet for at skære ned på fast ejendom. Det er heller ikke længe siden, selskabet droppede et byggeri i London.

Microsoft ønsker at fremleje kontorlokaler på Manhattan Times Square som led i selskabets planer om at skære ned på kontorarealerne.

Techgiganten har sat 3.900 kvadratmeter på markedet, som er placeret på 11. Times Square, skriver Bloomberg.

Microsoft har også for nylig droppet planerne om et nyt kontorkompleks i London.

Neddroslingen på kontorarealer kommer efter, Microsoft har annonceret en større fyringsrunde på 10.000 ansatte på verdensplan, og samtidig er graden af hjemmearbejde taget til.

Microsoft er heller ikke det eneste teknologiselskab, der skærer ned på kontorpladsen. Det er blevet en reguler tendens, at færre ansatte i branchen møder ind på kontoret efter corona, og det kan mærkes.

Ifølge Bloomberg rammer det særligt amerikanske udlejere hårdt på ledigheden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere