Amerikansk myndighed indleder undersøgelse mod OpenAI: Har ChatGPT skadet forbrugere ved at sprede falske oplysninger?

Den amerikanske Federal Trade Commission (FTC) har i denne uge indledt en undersøgelse mod OpenAI, der står bag ChatGPT.

Artikel top billede

(Foto: Jonathan Kemper/Unsplash)

Den føderale handelskommission FTC har indledt en undersøgelse mod OpenAI for at finde ud af, om selskabets chatbot-teknologi, ChatGPT, har skadet de amerikanske forbrugerne gennem indsamling af data og spredning af falske oplysninger om enkeltpersoner.

Derudover undersøger FTC Open AI’s sikkerhedspraksis. Det skriver The New York Times.

I et 20 siders langt brev, som FTC i denne uge har sendt til OpenAI, stiller kommissionen en række spørgsmål til selskabet heriblandt, hvordan OpenAI træner sine AI-modeller og behandler personlige data. FTC kræver desuden, at OpenAI udleverer en række dokumenter.

I brevet står ifølge The New York Times, at FTC undersøger, om OpenAI ”har udøvet illoyal eller vildledende praksis i forhold til privatlivets fred eller datasikkerhed, eller har udøvet illoyal eller vildledende praksis i forhold til risikoen for skade på forbrugerne.”

Sam Altman: "Vi er sikre på, at vi følger loven"

Sam Altman, som er stifter og direktør i OpenAI, har tidligere sagt, at den hurtigt voksende AI-industri skal reguleres. I maj vidnede han i den amerikanske kongres for at opfordre til lovgivning på området.

Torsdag tweetede Altman, at det er "supervigtigt", at OpenAI's teknologi er sikker.

Han tilføjede: "Vi er sikre på, at vi følger loven" og skriver desuden, at OpenAI vill samarbejde med FTC.

OpenAI har før været under pres fra internationale myndigheder. I marts forbød Italien ChatGPT, da de mente, at OpenAI ulovligt indsamlede personlige data fra brugere og ikke havde et aldersverifikationssystem på plads for at forhindre, at mindreårige blev udsat for ulovligt materiale.

OpenAI gendannede dengang adgangen til systemet måneden efter og sagde, at de havde foretaget de ændringer, som den italienske myndighed havde bedt om.

FTC: Der er ingen kontrol med data

Lina Khan, formand for den føderale handelskommission, sagde torsdag under en høring i House Judiciary Committee, at: "ChatGPT og nogle af disse andre tjenester bliver fodret med en enorm mængde data. Der er ingen kontrol med, hvilken type data der bliver indsat i disse virksomheder."

Ifølge The New York Times kan FTC’s undersøgelse tvinge OpenAI til at afsløre, hvilke datakilder de bruger til at bygge deres A.I.-systemer.

Sådanne informationer har OpenAI hidtil været ret åbne omkring men på det seneste har de kun sagt meget lidt om, hvor dataene til deres A.I.-systemer kommer fra, og hvor meget der bruges til at bygge ChatGPT - sandsynligvis fordi de er på vagt over for konkurrenter og er bekymrede for retssager om brugen af visse datasæt.

Det vil dog sandsynligvis tage flere måneder, før vi bliver klogere på resultatet af undersøgelsen, og det er uklart, om den vil føre til nogen handling fra FTC’s side. Sådanne undersøgelser er private og omfatter ofte afhøringer af topledere i virksomhederne.

I denne uge blev Googles chatbot Bard officielt offentliggjort i Europa, ligesom Tesla-stifter Elon Musk har lanceret sin nye kunstig intelligens-virksomhed xAI.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S