Dansk Forfatterforening har gjort et skræmmende fund i AI-datasæt

Flere amerikanske forfattere har allerede sagsøgt ChatGPT og OpenAI for ulovligt brug af deres værker. Nu gør Dansk Forfatterforening et uhyggeligt fund om den kunstige intelligens.

Artikel top billede

(Foto: Andrea De Santis)

Ifølge formanden for Dansk Forfatterforening Morten Visby, er Danske forfatteres ophavsretsligt beskyttede værker blevet brugt i processen med at AI-værktøjer.

Det har foreningen set helt konkrete eksempler på, sider han ifølge Finans.

Morten Visby fortæller, at man stadig er ved at undersøge omfanget. Derfor vil formanden heller ikke sige konkret, hvilke danske forfattere og hvilke værker, det drejer sig om. Foreningen, siger han, antager dog, at der kan være tale om mere end flere hundrede.

Et af de datasæt, som Morten Visby baserer sit postulat på, er et datasæt kaldet Book3, som er kommet Dansk Forfatterforening sammen med organisationen Rettighedsalliancen i hænde.

Book3-datasættet kommer fra et illegalt tysk fildelingswebsted. Og de to foeninger har altså fundet ulovlige kopier af danske forfatteres bøger.

"Det har potentiale til at undergrave rettighedshavernes mulighed for at tjene penge på deres værker, når de bliver brugt på den her måde til at træne generativ kunstig intelligens," forklarer Maria Fredenslund, som er advokat med speciale i internetrettigheder og direktør for Rettighedsalliancen.

I USA ligger der allerede flere søgsmål fra amerikansk forfattere mod Big Tech-selskaber som Meta, ChatGPT og OpenAI for netop fodring af den kunstige intelligens med hele udgaver af kunstnrnes bøger.

Så sent som i sidste uge var det den amerikanske komiker Sarah Silverman, der sagsøgte ChatGPT-ejeren OpenAI for at have brugt hendes bestseller-bog "The Bedwetter" til at træne sin AL-model.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S