Morgen-briefing: David Helgason bag nyt venture-selskab med fokus på klima / Tidligere Sentia-boss Finn Vagner bliver direktør for IHM / Chipmangel i tysk bil-industri i flere år

David Helgason bag nyt venture-selskab med fokus på klima. Tidligere Sentia-boss Finn Vagner bliver direktør for IHM. Chipmangel i tysk bil-industri i flere år. Forbrugerråd: Digital euro vil være gavnlig for danskerne. Slack ændrer udseende.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til ugens sidste morgen-briefing fra Computerworld.

Fredagens morgen-briefing er sammensat af denne uges morgen-briefing auteur, Dan Jensen, som nu overlader morgen-briefingen midlertidigt til kollega Thomas Møgelbjerg.

Ham hører du fra mandag morgen.

David Helgason bag nyt venture-selskab med fokus på klima

Unity-medstifter David Helgason er medstifter i det nystiftede ventureselsakb Transition, der med hovedkvarter i London vil investere i især tech-selskaber med fokus på klimaforbedrende løsninger.

Selskabet har allerede investeret i ni startups - herunder Waterplan, FabricNano og RunningTide.

Selskabet går i markedet med sloganet “vi står bag frontløberne i klima-transitionen.’

Du kan læse mere om Transition her.

Tidligere Sentia-boss Finn Vagner bliver direktør for IHM

Den tidligere topchef for Netgroup og Sentia, Finn Vagner, overtager posten som administrerende direktør i Søborg-selskabet IHM, der udvikler og producerer avancerede radio- og kommunikations-løsninger.

Finn Vagner har i det seneste års tid været CEO for Danish Cloud Community, og han har tidligere været direktør i Atos, Netgroup og Sentia.

Langt størstedelen af sin karriere - nemlig 25 år - har han tilbragt i Siemens IT Solutions i en længere række stillinger.

I IHM afløser han selskabets ejer, Hardy Otto Mortensen, der fratræder som direktør. Hardy Mortensen fortsætter som bestyrelsesformand.

Chipmangel i tysk bil-industri i flere år

Chipmangel vil plage den tyske bil-industri i mange år fremover - også selv om der nu bygges chipfabs i Europa i stor stil og både EU og de europæiske landes regeringer er i fuld gang med at ombygge supply chains og frigøre sig fra afhængigheden af få asiatiske og amerikanske chip-leverandører.

“Det kommer til at tage år,” siger Renate Vachenauer, indkøbschef i Audi, skriver Reuters.

Hun peger på, at bil-producenterne kunne gøre det nemmere for sig selv ved i fællesskab at reducere antallet af forskellige chip, som de anvender.

Forbrugerråd: Digital euro vil være gavnlig for danskerne

En digital euro vil være gavnlig for danskerne, mener Forbrugerrådet Tænk, der i Børsen går i rette med de danske bankers organisation, Finans Danmark, som torsdag i samme avis takkede nej til en digital euro i Danmark.

Økonomi i forbrugerrådet, Jacob Ruben Hansen, siger til avisen, at bankerne er bange for at miste markedsandele, hvis en digital euro indføres. Men at

“Hvis hele Europa bliver lagt om til en digital euroøkonomi, kommer man som dansker til at stå enormt svagt, når man vil på ferie. Dermed bliver vi et betalingsuland,” siger han til avisen.

Slack ændrer udseende

Salesforce-løsningen Slack er klar med en komplet redesignet grænseflade, som ifølge selskabet har til formål at “gøre det nemmere for brugerne at forblive fokuserede og produktive’ samt at ‘forenkle adgangen til de vigtigste værktøjer.”

Slack forenkler blandt andet visningen markant, mens en ny ‘opret’-knap gør det muligt at åbne nye beskede, kanaler og lignende hurtigt og nemt.

Det nye design bliver udrullet i løbet af de kommende måneder til alle Slack-brugere.

Du kan læse mere og se billeder af det nye design hos Slack her.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,