En måned til Microsoft hardware-fest: Her er det du kan forvente

Microsofts kommende hardware-show kommer tidligere end ventet og kan gemme på en masse AI-nyt.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Efteråret plejer at være højsæson for Microsofts hardware-nyheder, hvor særligt Surface-familien plejer at få en række overhalinger.

Microsoft ser dog ud til at gøre tingene lidt anderledes i år. For i stedet for at afholde sit event i oktober, bliver der denne uge inviteret til hardware-fest allerede 21. september.

Her forventes selskabet at løfte sløret for opgraderinger til tre produktfamilier: Den lille og prisvenlige Surface Laptop Go 3 og dennes tablet-pendant Surface Go 4, mens topmodellen Surface Laptop Studio også kan se frem til en overhaling.

Også et AI-show

Siden lanceringen af OpenAI’s ChatGPT-tjeneste sidst i 2022, har Microsoft haft travlt med at bygge egne og OpenAI-baseret kunstig intelligens i sine tjenester.

Et af de helt store AI-fremstød for selskabet forventes at lande her til efteråret, hvor den næste version af Windows 11 version 23H2 vil debutere med blandt andet ’Windows Copilot’ funktioner, til at assistere med AI-dreven chat og styring af funktioner i selve styresystemet.

Funktionen vil dukke op som en dedikeret knap i procesbjælken, men samtidig kan lanceringen af nye Surface-enheder danne rammen om præsentationen af nye AI-assisterede funktioner, noterer netmediet Windowscentral.

Her kan den nye Surface-kollektion give Microsoft mulighed for at løfte sløret for opgraderet hardware med styrkede NPU- og VPU-chips, til at tilbyde nye AI-drevne muligheder, lyder det.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S