En måned til Microsoft hardware-fest: Her er det du kan forvente

Microsofts kommende hardware-show kommer tidligere end ventet og kan gemme på en masse AI-nyt.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Efteråret plejer at være højsæson for Microsofts hardware-nyheder, hvor særligt Surface-familien plejer at få en række overhalinger.

Microsoft ser dog ud til at gøre tingene lidt anderledes i år. For i stedet for at afholde sit event i oktober, bliver der denne uge inviteret til hardware-fest allerede 21. september.

Her forventes selskabet at løfte sløret for opgraderinger til tre produktfamilier: Den lille og prisvenlige Surface Laptop Go 3 og dennes tablet-pendant Surface Go 4, mens topmodellen Surface Laptop Studio også kan se frem til en overhaling.

Også et AI-show

Siden lanceringen af OpenAI’s ChatGPT-tjeneste sidst i 2022, har Microsoft haft travlt med at bygge egne og OpenAI-baseret kunstig intelligens i sine tjenester.

Et af de helt store AI-fremstød for selskabet forventes at lande her til efteråret, hvor den næste version af Windows 11 version 23H2 vil debutere med blandt andet ’Windows Copilot’ funktioner, til at assistere med AI-dreven chat og styring af funktioner i selve styresystemet.

Funktionen vil dukke op som en dedikeret knap i procesbjælken, men samtidig kan lanceringen af nye Surface-enheder danne rammen om præsentationen af nye AI-assisterede funktioner, noterer netmediet Windowscentral.

Her kan den nye Surface-kollektion give Microsoft mulighed for at løfte sløret for opgraderet hardware med styrkede NPU- og VPU-chips, til at tilbyde nye AI-drevne muligheder, lyder det.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til Indkøb og Licenser

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job