En måned til Microsoft hardware-fest: Her er det du kan forvente

Microsofts kommende hardware-show kommer tidligere end ventet og kan gemme på en masse AI-nyt.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Efteråret plejer at være højsæson for Microsofts hardware-nyheder, hvor særligt Surface-familien plejer at få en række overhalinger.

Microsoft ser dog ud til at gøre tingene lidt anderledes i år. For i stedet for at afholde sit event i oktober, bliver der denne uge inviteret til hardware-fest allerede 21. september.

Her forventes selskabet at løfte sløret for opgraderinger til tre produktfamilier: Den lille og prisvenlige Surface Laptop Go 3 og dennes tablet-pendant Surface Go 4, mens topmodellen Surface Laptop Studio også kan se frem til en overhaling.

Også et AI-show

Siden lanceringen af OpenAI’s ChatGPT-tjeneste sidst i 2022, har Microsoft haft travlt med at bygge egne og OpenAI-baseret kunstig intelligens i sine tjenester.

Et af de helt store AI-fremstød for selskabet forventes at lande her til efteråret, hvor den næste version af Windows 11 version 23H2 vil debutere med blandt andet ’Windows Copilot’ funktioner, til at assistere med AI-dreven chat og styring af funktioner i selve styresystemet.

Funktionen vil dukke op som en dedikeret knap i procesbjælken, men samtidig kan lanceringen af nye Surface-enheder danne rammen om præsentationen af nye AI-assisterede funktioner, noterer netmediet Windowscentral.

Her kan den nye Surface-kollektion give Microsoft mulighed for at løfte sløret for opgraderet hardware med styrkede NPU- og VPU-chips, til at tilbyde nye AI-drevne muligheder, lyder det.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect