Stortest: Ingen tvivl - her er den bedste (lille) bærbar du kan få

Computerworld gør status over det prisvenlige segment af 13" til 14" bærbare maskiner.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Bærbar-markedet er noget af jungle, da det ikke skorter på pc-producenter, som byder ind med snesevis af serie og undermodeller.

Pc-producenter som Lenovo, HP og Asus kan derfor byde på dusinvis af modeller i hvert prisleje. Det bliver hurtigt uoverskueligt.

Computerworld sætter sig dog for at finde det bedste bud på en bærbar, som lever op til de primære krav om at tilbyde driftssikkerhed, ydelse og anvendelighed til budgetvenlige priser (Læs billigere end en Macbook Air fra Apple).

Det bliver derfor til udpluk af Windows-baserede maskiner, med skærme på mellem 13 og 14 tommer, og hvor vægten holdes nede omkring en til halvanden kilo.

Læs med herunder for at se, hvilken der passer dig bedst.

Asus Zenbook 14 – 6.999 kroner

På papiret er Asus Zenbook 14 storfavorit til at vinde dagens stortest.

Den har det største batteri, den stærkeste processor, en af de bedste skærme og godt med lager og hukommelse.

Alligevel falder Asus Zenbook lidt bagud i forhold til konkurrenterne på grund af sin halvsløje konkstruktion, som ikke er ligefrem tillidsvækkende. Højttalerne er samtidig de ringeste i dagens sammenligning, hvilket også trækker ned.

Asus Zenbook 14 slutter derfor på fire stjerner, som den uslebne diamant den er.

Dell XPS 13 – 8.699 kroner

Dell XPS er uden sammenligning den mest raffinerede af maskinerne i dagens sammenligning. Den er yderst kompakt og let, men fremstår alligevel som utrolig solid.

Den er feltets dyreste enhed, men selv i sin mest skrabede version, viser den, hvorfor det kan betale sig at give lidt mere for ens maskine.

XPS 13 er ikke perfekt, for man skal leve med, at ydelsen ikke er i top, men er du typen, som ofte er ude og ikke ved, hvor længe der bliver til næste stikkontakt, er XPS 13 en trofast følgesvend.

Det bliver derfor til fem stjerner for testens elegantier.

HP Envy x360 - 7.999 kroner

HP’s Envy x360 er testens eneste 2-i-1 enhed, hvilket gør at der tilbydes touch og tablet-modes, men samtidig ikke rigtig etableres nogen fordel i nogen andre discipliner såsom driftstid eller ydelse.

Nuvel, man får en pæn skærm, god konstruktion, et stort udvalg af porte og hybrid-fordele. Til gengæld bydes der på en lidt høj vægt og et besynderligt tastatur, som trækker ned.

Dagsprisen på 7.999 kroner placerer den i den dyrere ende blandt de testede, men den har det vist med at fluktuere en del, da en anden tilsvarende med AMD-processor er set på tilbud til 4.999 kroner.

HP Envy ender på fire stjerner – men er prisen rigtig, kan man med sindsro give en stjerne til og lægge den i indkøbskurven med visheden om, at man får en driftssikker sag.

Lenovo Yoga Slim 6 – 4.999 kroner

Da jeg bestilte Lenovos Yoga Slim 6 til test, var jeg på vippen i forhold, til den nu også var for billig i forhold til de øvrige maskiner i dagens sammenligning.

Den skulle dog vise sig at kunne følge ubesværet med sine ellers dyrere kolleger, ved at tilbyde en solid konstruktion og lige så solid ydelse samt driftstid.

Det er en maskine uden fejl, hvilket man ellers let kan forvente, når prisen skraber sig ned under de 5.000 kroner.

Men med en ekstra stjerne for den særdeles skarpe pris lander Yoga Slim 6 på sjældne seks stjerner herfra.

Og vinderen er…

Konklusionen skriver sig selv, da Lenovos Yoga 6 Slim er den eneste topscorer i feltet.

Dermed vinder den da også dagens stortest qua sin yderst skarpe pris.

Det skal dog tages med i betragtningen, at Dells design-darling er en cru over Yoga Slim 6 når det gælder design og bærbarhed, mens HP’s Envy x360 er en yderst fleksible størrelse, der ofte kommer på slagtilbud. Er det vigtige egenskaber for dig, bør du have dem med i overvejelserne.

Som et lille addendum skal nævnes, at Apples populære Macbook Air ikke taget med i dagens sammenligning af den årsag, at den ikke er direkte sammenlignelig med Windows-systemer på grund af sit væsensforskellige økosystem. Det er dog en glimrende maskine, som du kan læse om herunder:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S