Stortest: Ingen tvivl - her er den bedste (lille) bærbar du kan få

Computerworld gør status over det prisvenlige segment af 13" til 14" bærbare maskiner.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Bærbar-markedet er noget af jungle, da det ikke skorter på pc-producenter, som byder ind med snesevis af serie og undermodeller.

Pc-producenter som Lenovo, HP og Asus kan derfor byde på dusinvis af modeller i hvert prisleje. Det bliver hurtigt uoverskueligt.

Computerworld sætter sig dog for at finde det bedste bud på en bærbar, som lever op til de primære krav om at tilbyde driftssikkerhed, ydelse og anvendelighed til budgetvenlige priser (Læs billigere end en Macbook Air fra Apple).

Det bliver derfor til udpluk af Windows-baserede maskiner, med skærme på mellem 13 og 14 tommer, og hvor vægten holdes nede omkring en til halvanden kilo.

Læs med herunder for at se, hvilken der passer dig bedst.

Asus Zenbook 14 – 6.999 kroner

På papiret er Asus Zenbook 14 storfavorit til at vinde dagens stortest.

Den har det største batteri, den stærkeste processor, en af de bedste skærme og godt med lager og hukommelse.

Alligevel falder Asus Zenbook lidt bagud i forhold til konkurrenterne på grund af sin halvsløje konkstruktion, som ikke er ligefrem tillidsvækkende. Højttalerne er samtidig de ringeste i dagens sammenligning, hvilket også trækker ned.

Asus Zenbook 14 slutter derfor på fire stjerner, som den uslebne diamant den er.

Dell XPS 13 – 8.699 kroner

Dell XPS er uden sammenligning den mest raffinerede af maskinerne i dagens sammenligning. Den er yderst kompakt og let, men fremstår alligevel som utrolig solid.

Den er feltets dyreste enhed, men selv i sin mest skrabede version, viser den, hvorfor det kan betale sig at give lidt mere for ens maskine.

XPS 13 er ikke perfekt, for man skal leve med, at ydelsen ikke er i top, men er du typen, som ofte er ude og ikke ved, hvor længe der bliver til næste stikkontakt, er XPS 13 en trofast følgesvend.

Det bliver derfor til fem stjerner for testens elegantier.

HP Envy x360 - 7.999 kroner

HP’s Envy x360 er testens eneste 2-i-1 enhed, hvilket gør at der tilbydes touch og tablet-modes, men samtidig ikke rigtig etableres nogen fordel i nogen andre discipliner såsom driftstid eller ydelse.

Nuvel, man får en pæn skærm, god konstruktion, et stort udvalg af porte og hybrid-fordele. Til gengæld bydes der på en lidt høj vægt og et besynderligt tastatur, som trækker ned.

Dagsprisen på 7.999 kroner placerer den i den dyrere ende blandt de testede, men den har det vist med at fluktuere en del, da en anden tilsvarende med AMD-processor er set på tilbud til 4.999 kroner.

HP Envy ender på fire stjerner – men er prisen rigtig, kan man med sindsro give en stjerne til og lægge den i indkøbskurven med visheden om, at man får en driftssikker sag.

Lenovo Yoga Slim 6 – 4.999 kroner

Da jeg bestilte Lenovos Yoga Slim 6 til test, var jeg på vippen i forhold, til den nu også var for billig i forhold til de øvrige maskiner i dagens sammenligning.

Den skulle dog vise sig at kunne følge ubesværet med sine ellers dyrere kolleger, ved at tilbyde en solid konstruktion og lige så solid ydelse samt driftstid.

Det er en maskine uden fejl, hvilket man ellers let kan forvente, når prisen skraber sig ned under de 5.000 kroner.

Men med en ekstra stjerne for den særdeles skarpe pris lander Yoga Slim 6 på sjældne seks stjerner herfra.

Og vinderen er…

Konklusionen skriver sig selv, da Lenovos Yoga 6 Slim er den eneste topscorer i feltet.

Dermed vinder den da også dagens stortest qua sin yderst skarpe pris.

Det skal dog tages med i betragtningen, at Dells design-darling er en cru over Yoga Slim 6 når det gælder design og bærbarhed, mens HP’s Envy x360 er en yderst fleksible størrelse, der ofte kommer på slagtilbud. Er det vigtige egenskaber for dig, bør du have dem med i overvejelserne.

Som et lille addendum skal nævnes, at Apples populære Macbook Air ikke taget med i dagens sammenligning af den årsag, at den ikke er direkte sammenlignelig med Windows-systemer på grund af sit væsensforskellige økosystem. Det er dog en glimrende maskine, som du kan læse om herunder:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision